Дома Здравје Дали е пожелно консумирањето пченка во процесот на слабеење?

Дали е пожелно консумирањето пченка во процесот на слабеење?

571
0

Дали е пожелно консумирањето пченка во процесот на слабеење?
Пченката е една од омилените летни намирници, но луѓето ја избегнуваат во процесот на слабеење бидејќи е богата со јаглехидрати.


Ако ја додадеме пченката во секојдневната исхрана, таа може да има бројни здравствени придобивки како што е подобрување на видот. Има добра хранлива вредност, а богата е и со влакна, што го прави добар за слабеење.

Поради високата содржина на влакна, пченката се покажа како фантастична храна за слабеење. Содржината на влакна во пченката помага во варењето, што дополнително го олеснува процесот на слабеење. Пченката е исто така многу богата со антиоксиданси кои помагаат во подобрување на метаболизмот.

Пченката е доста богата со минерали и витамини. Таа е одличен извор на витамин Б1 – тиамин, но и на многу други витамини и минерали, како што се витамин Б5, фолна киселина, ниацин, витамин Ц, фосфор, калиум и магнезиум.

Една чаша, што е приближно 164 грама жолта пченка, содржи само 177 калории и 41 грам јаглени хидрати. Пропорцијата на протеини е околу пет грама, а пропорцијата на масти е два грама.

Покрај тоа, пченката е без глутен и безбедна за луѓето со нетолеранција на глутен. Одличен е и како пробиотик бидејќи содржи многу добри бактерии кои ја помагаат работата на цревата и го забрзуваат метаболизмот, што на крајот помага при слабеење.

Треба да се напомене дека со варена пченка се зголемува нивото на ферулична киселина, обезбедувајќи бројни здравствени придобивки како што се одржување на висок холестерол, дијабетес и хипертензија. Пченката има и бета-каротин и каротеноиди кои помагаат во спречување на многу оксидативни реакции и рак во нашите тела.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име