Дома Здравје Дали грчиш и лигавиш во сон? Еве како да го решите проблемот!

Дали грчиш и лигавиш во сон? Еве како да го решите проблемот!

650
0

Секој понекогаш собира премногу течност во устата, па се случува некое лице да плука. Но, прекумерната и премногу честа плунка може да биде показател за развој на некои болести или нарушувања.Имате проблеми со синусите

Една од најчестите причини за плунка е затнат нос, што предизвикува луѓето да дишат преку устата, а плунката се собира во устата. Чистењето и отпушувањето на затнат нос и синусите може да помогне да не се навлажни перницата наутро.

И еве како можете да ги отпуштите синусите:

Топол туш ќе ви го расчисти носот и ќе ви овозможи да дишете нормално. ароматични масла, особено оние со еукалиптус, ќе ви помогнат да спиете помирно.

Производи како капки или спреј за нос ќе ви помогнат да дишете послободно. Бидете внимателни да залечите каква било можна инфекција веднаш штом се појави, бидејќи во спротивно може да се појави хронична назална конгестија.

Променете ја положбата на спиење.

Можеби звучи очигледно, но многумина не одат на тоа дека ако спиете на грб, целата плунка се собира во устата и останува таму. Ако спиете на страна или на градите, плунката што се собира излегува преку устата.

Бидете сигурни дека имате апнеја.

Апнеја во голема мера го комплицира дишењето и го нарушува спиењето, предизвикувајќи будење во текот на ноќта и чувство на замор наутро или исцрпеност во текот на целиот ден. Плунковната плунка, како и грчењето, можат да бидат индикатори за апнеја, и ако сметате дека ова може да биде ваш проблем, задолжително посетете лекар. Запомнете дека постојат и некои фактори кои ги зголемуваат шансите за апнеја, како што е пушењето, што генерално ја намалува вашата способност да дишете нормално.

Доколку е потребно, обидете се да изгубите тежина.

Прекумерната тежина во голема мера влијае на дишењето, како и на сонот. Во САД, повеќе од половина од луѓето кои страдаат од апнеја при спиење имаат проблем со телесната тежина.

Користете помошни уреди.

Консултирајте се со вашиот матичен лекар или стоматолог, доколку е потребно, тие ќе ви препорачаат уред што треба да ви помогне да спиете и кој ја намалува плунката. Постои уред што помага при добро затворање на устата и помага при голтање на плунка, а со тоа и при спиење воопшто.

Бидете внимателни какви лекови земате.

Ако користите некој од лековите, проверете дали меѓу несаканите ефекти не е напишано дека тие предизвикуваат поголемо производство на плунка. Некои антибиотици го прават токму тоа.

Држете ја раката крената.

Рака на покачена перница, во позиција над главата, може да ја намали плунка. Затоа, обидете се да седите удобно со раката на перницата и главата под неа.

Размислете за операција.

Понекогаш лекарите може да препорачаат операција за отстранување на жлездите од устата одговорни за производство на плунка. Обично операцијата се прави кога има и некои невролошки проблеми кои се кријат зад прекумерната плунка. Но, секој лекар ќе ги испроба сите други опции пред да предложи операција.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име