Дома Здравје Дали ве боли главоболка од промената на времето? Можеби е само ова…

Дали ве боли главоболка од промената на времето? Можеби е само ова…

477
0

Зборувајќи за временските промени кои се многу нормални денес, често е тешко да се одреди во која сезона сме. Се е променето, а факт е дека краткотрајните временски промени се тие што влијаат на физичкото здравје, но и на менталното здравје. Покрај промената на расположението, времето може да предизвика и симптоми како што се главоболки и чувство на гадење.

Главоболка со барометриски притисок

Главоболките со барометриски притисок се јавуваат по пад, односно промена на барометарскиот притисок. Вообичаено, сончевата светлина и топлината се главните карактеристики на високиот притисок, додека ветерот и дождот се синоним за низок притисок.

Нашите тела потоа се прилагодуваат во зависност од тоа каков е воздушниот притисок. Сепак, ваквите промени прават да се чувствувате немоќни. Главоболките со „барометриски“ притисок се еден од најчестите симптоми на непредвидливото време, како што истакнува д-р Крис Џорџ, општ лекар, за glamourmagazine.

Ова се главоболките за кои може да се сомневате ако редовно се појавуваат кога надвор е влажно и дождливо. Поради разликата во притисокот надвор и воздухот во вашите синуси, постои болка која може да резултира дури и со гадење, повраќање, чувствителност на светлина и да доведе до вкочанетост на вратот и лицето.

Обидете се да водите дневник за вашите симптоми и како се чувствувате поради промената на времето и забележете ги сите активности што може да влијаат на зачестеноста на вашите главоболки. Доколку забележите дека тоа сериозно го нарушува квалитетот на вашиот живот и дека имате потешкотии во функционирањето, задолжително консултирајте се со лекар.

Токму затоа е важно да ја запишете вашата состојба – барем во рок од еден месец – за да можете да ја докажете и кажете вашата состојба што ве мачи.

Како да се ослободите од главоболката поради временските промени?

Пред сè, работете на тоа да станете свесни за болката што ја чувствувате и да успеете да ја прекинете навреме. Колку побрзо го препознаете, толку побрзо ќе го излечите. Покрај лековите против болки, сепак е важно да обрнете внимание на некои работи кои можете да ги искористите за да си ја олесните оваа ситуација или дури и да ја елиминирате.

– Олеснете ја болката со лек против болки. Ако стандардните апчиња што ги користите не помагаат, обидете се да разговарате со вашиот општ лекар кој може да препорача посилна доза или други таблети што ќе ви помогнат побрзо.
– Останете хидрирани. Ако не пиете доволно течности, вашето тело ќе дехидрира. Задолжително пијте вода и јадете редовни оброци.

– Бидете активни. Редовното вежбање е многу корисно за одржување на овие типови на главоболки под контрола. Кога вежбате, ослободувате ендорфин – хормони на среќата, а тоа може само позитивно да влијае на вашата состојба.

Претходна објаваОва се можни симптоми на недостаток на железо
Следна објаваАко имате над 60 години и сакате да уживате во животот, не ги правете овие работи…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име