Дома Здравје Дали вашите усни се суви и отечени?

Дали вашите усни се суви и отечени?

309
0

Дали вашите усни се суви и отечени? Еве зошто оваа состојба може да биде ОПАСНА, ова е вистинско време да посетите ЛЕКАР!

Испуканите и отечени усни се честа појава при промена на годишните времиња.

Меѓутоа, ако оваа состојба не се лекува, може да биде опасна.


Овластениот научник и хемичар, Брус Грин, објасни: „Пиле или испукани усни од алергиски контактен хелитис (ACC) се усни кои изгледаат отечени, па дури и може да имаат чувство на пецкање. „Тие имаат текстура која открива лупење или пукнатини, а пукнатините може да се појават дури и околу аглите на устата.“ Чувствителната кожа може да биде предизвикана од контактен дерматитис,
„Алергиска реакција може да биде предизвикана од многу надразнувачи, вклучувајќи паста за заби/миење уста, миризлива козметика, одредени состојки на кармин како што се рицинусово масло или конзерванси, лекови, одредени видови храна и производи од гума/латекс“.

Алергиските реакции се јавуваат кога имунолошкиот систем станува преосетлив на одреден алерген или супстанција. ACC се формира како резултат на алергиски контактен дерматитис што ги зафаќа усните. Кога тоа ќе се случи, усните може да изгледаат воспалени, отечени, обезбојани и лушпести.


ACC понекогаш може да изгледа како егзема, при што 90 проценти од случаите ACC ги имаат истите карактеристики. Повеќето случаи ја вклучуваат долната усна и иако тоа не е сериозна медицинска состојба – се смета дека го зголемува ризикот од рак на кожата. Ако ACC не се третира, може да се развие во сквамозен карцином. Но, состојбата може да се спречи и Брус ги откри своите врвни совети како да го избегнете проблемот.

Брзината го намалува притисокот: Оваа моќна напивка е една од ретките…


Тој рече дека редовната хидратација на усните е од суштинско значење. Исто така, важно е да користиме третман кој е без мирис и хипоалергичен. „Погрижете се вашиот производ да содржи заштитен фактор.


На вашите усни им е потребна заштита од сонце исто како и на остатокот од лицето и телото. „Пијте многу вода за да го хидрирате целото тело во текот на денот“. „Ова ќе помогне да ги спречите вашите усни да станат премногу суви и испукани“, рече тој.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име