Дома Здравје Дали вашиот мочен меур е преактивен?

Дали вашиот мочен меур е преактивен?

539
0

Дали вашиот мочен меур е преактивен?

Премногу активниот мочен меур обично се јавува во старост, а жените страдаат од оваа состојба почесто од мажите. Тоа е последица на намалувањето на мочниот меур, поради што луѓето кои го имаат овој проблем почесто уринираат.

На долг рок, прекумерно активниот мочен меур може да доведе до голем број на заболувања, вклучително и инконтиненција.

Овој здравствен проблем можете сами да го спречите со набљудување која храна предизвикува контракција на вашиот мочен меур. Во принцип, ова се главно следниве намирници:

алкохол,
вештачки засладувачи,
кофеинот,
чоколадо,
агруми,
тутун,

Претходна објаваСПЕЦИЈАЛИТЕТ ОД ГЕРМАНИЈА: Денеска правиме врвна торта без брашно, јајца, путер и шеќер… (ВИДЕО)
Следна објаваКако ананасот влијае на здравјето, на што да се внимава при купувањето на ова тропско овошје

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име