Дома Психолошки совети Дали вашата кожа е под стрес? Еве како да се справите со...

Дали вашата кожа е под стрес? Еве како да се справите со проблемот…

653
0

Стресот е одговорен за дури 30% од проблемите.

Умот и кожата се поврзани на многу нивоа, така што насобраниот стрес лесно може да се одрази нанадвор. Можеби сте забележале дека акните се појавуваат непосредно пред некој важен настан – токму за тоа зборуваме.

Стресот е неизбежен во денешното време и има последици врз нашето физичко и психичко здравје, но и врз нашиот изглед. Се смета дека до 30 проценти од проблемите со кожата може да се поврзат со психолошки стрес. Без разлика дали е моментален, акутен стрес или акумулиран, хроничен стрес, може да има многу негативно влијание врз кожата.

Виновникот за брчките и акните

Кога сте под стрес, телото произведува низа проинфламаторни хемикалии кои ја црпат влагата од кожата, го намалуваат колагенот и можат да придонесат за создавање хиперпигментација , акни , егзема, чешање, осип…
Еден од најголемите виновници е кортизолот, хормонот на стресот, кој ги „распушта“ колагенските влакна и ја оштетува заштитната бариера на кожата, која предизвикува сувост и воспаление, стимулира прекумерно лачење на себум и ги влошува постоечките алергии и проблеми со кожата.

Покрај тоа што хормоните на стресот штетно делуваат на колагенот, тие го зголемуваат и нивото на гликоза во крвта. Ако на тоа се додаде мени кое е богато со шеќери и високо преработена храна, во организмот се јавува процесот на гликолиза. Овој процес ги оштетува еластинските и колагенските влакна, поради што можеме да бидеме сведоци на предвремено појавување на брчки и линии во огледалото.

Предвременото стареење може да се обвини и за зголемениот оксидативен стрес, бидејќи хормоните на стрес се одговорни и за зголемената активност на слободните радикали, молекули кои ги оштетуваат клетките, односно го забрзуваат процесот на стареење на кожата на сите нивоа.

Па што треба да правиме?

Сите ние се справуваме со различни извори на стрес во нашите животи, без разлика дали се работи за работа, семејни проблеми, болест, последици од пандемија… За да се заштитите од неа, прво мора да научите да ги препознавате знаците и симптомите на стресот. , а потоа преземете чекори за намалување на неговите штетни ефекти.

Препознајте ги симптомите на стрес
За почеток, можете да си помогнете себеси така што ќе научите да ги препознавате знаците на стрес што вашето тело ви ги испраќа. На пример, кога сте под зголемен стрес, може да посегнете по нездрава храна, да спиете лошо, да чувствувате мачнина, главоболка , да се чувствувате уморни и исцрпени… Кога знаете како реагира вашето тело, помогнете му на следниве начини:

Збогатете го менито со антиоксиданси
Здравата исхрана богата со антиоксиданси може да придонесе за заштита на кожата од слободните радикали предизвикани од стрес. Од додатоците во исхраната, важно е да се зема витамин Ц, кој го ублажува оштетувањето на колагенските и еластинските влакна, како и витамините од Б-комплексот и цинкот.

Одвојте време за релаксирачки
ритуали.

Активирајте се
Изберете каква било физичка активност што ве прави среќни.

Воспоставете правилна хигиена за спиење
Колку и да звучи нереално, обидете се да одите во кревет секоја вечер во исто време. Обезбедете квалитетен и мирен сон од најмалку седум до осум часа, бидејќи спиењето за убавина е пресудно за здравјето и убавината на кожата.

Претходна објаваДали знаете зошто секогаш се разболувате кога сте под стрес?
Следна објаваКое е најдоброто овошје за појадок?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име