Дома Светски дестинации Грчкиот остров „Одисеј“ изгледа како парче рај

Грчкиот остров „Одисеј“ изгледа како парче рај

743
0

Тиркизното сино море и појасите на смарагдните шуми изгледаат како да се откорнати од рајот.

Симболот на островот е Одисеј. Итака е позната низ светот како татковина на овој хомерски херој, опеан во „Илијада“ и „Одисеја“. Одисеј, според Хомер, бил кралот на Итака, херој кој одиграл голема улога во Тројанската војна, по што се вратил во својата татковина, каде посилна од сите гласини и искушенија го чекала верната и мудра Пенелопа. .


Итака ја има оваа необјаснива моќ да го растовари секој што ќе стапне на неа и да ја инспирира да гледа на животот од поинаква перспектива.

И тоа не е посебно само поради тоа.

Камчењата и песочните плажи кои го шират мирисот на боровите дрвја ќе ве натераат да заборавите на секојдневните проблеми и да се препуштите на апсолутен одмор.


Доколку, пак, изберете дива плажа, од која има многу на островот, загарантирано е враќање на рамнотежата.

Тиркизното и топло море ќе го извади и последниот дел од уморот од вашето тело и ќе направи да се чувствувате како повторно да сте родени откако ќе излезете од водата.

Нема потреба да се зборува за вкусната грчка храна која на овој остров се збогатува со маслинки и грозје со посебна сладост.

Претходна објаваХрана што можете да ја јадете навечер
Следна објаваНамаз со путер од кикирики и какао (рецепт)

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име