Дома Здравје ГРСТ СУВО ГРОЗЈЕ ЗАМЕНУВА ГРСТ ЛЕКОВИ: Светските експерти го препорачуваат поради сите...

ГРСТ СУВО ГРОЗЈЕ ЗАМЕНУВА ГРСТ ЛЕКОВИ: Светските експерти го препорачуваат поради сите овие причини

12808
0

ГРСТ СУВО ГРОЗЈЕ ЗАМЕНУВА ГРСТ ЛЕКОВИ: Светските експерти го препорачуваат поради сите овие причини

Одлично за бубрези, зајакнување на срцето и здрава кожа…

Дали знаевте дека сувото грозје има моќ да го зајакне вашиот нервен систем, делува како седатив, го ублажува воспалението во телото, вклучително и пневмонијата?

Одличен е и за луѓе кои патат од висок крвен притисок, а неколку зрнца суво грозје дневно ќе ви помогнат и во борбата против брчките!

Го чисти дигестивниот тракт , помагаат во спречување на остеопороза.

Темното суво грозје се смета за повеќе лековито, бидејќи е полно со влакна, протеини, витамини и минерали.

Калиумот од суво грозје е одличен за бубрезите, го зајакнува срцето и здрава кожа.

Ја ублажуваат болката во мочниот меур, а ако е органско овошје ќе го зачува и здравјето на вашите заби.

Светските експерти препорачуваат здравиот човек да јаде по една рака суво грозје секој ден.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име