Дома Нега и убавина Грешка број еден што ја прави вашата коса мрсна ден по миењето!

Грешка број еден што ја прави вашата коса мрсна ден по миењето!

839
0


Дали сте запознати со чувството кога ги поминувате прстите преку вашиот скалп ден по миењето и чувствувате дека косата е веќе мрсна? Вие не сте единствените, многу жени се жалат на овој проблем со омраза. Затоа тие ја мијат косата многу често, дури и секој ден, и ова е главната причина за проблемот.

Мрсната коса е резултат на лојните жлезди на скалпот кои произведуваат масло. Косата потоа го апсорбира тоа масло, а премногу масло може да и даде на косата масен изглед. Самото масло не е лошо за косата, згора на тоа, ја прави сјајна, здрава и силна, но премногу масло може да создаде остаток што ќе направи косата да изгледа премногу опуштено и мазно.

Потенка и почувствителна коса, се разбира, станува мрсна побрзо од погуста и поцврста и може да биде мрсна еден ден по миењето. Сето ова има врска со количината на масло произведена од вашиот скалп, како и со тоа колку вашата коса „го толерира“ маслото. Кога косата станува се повеќе мрсна, ние сакаме да ја миеме почесто, дури и секој ден, но ова е најголемата грешка што ќе го направи коренот на косата уште помрсен.

Ова се случува затоа штом еднаш ќе ја навикнете косата на секојдневно миење, скалпот може да стане мрсен и чеша кога сакате да го одложите миењето за еден ден. Исто е како кога прекумерно ја чистите кожата и отстранувате природни масла од неа – колку повеќе ја миете косата, толку повеќе масло ќе произведе вашиот скалп за да надомести.

Ако нормално ја миете косата секој ден, ќе и треба време за таа да се навикне да ја мие на секои неколку дена, па веројатно ќе мора да ја носите врзана или да ставите лента во деновите помеѓу миењето. Откако косата ќе се навикне да не ја миете секој ден, ќе забележите драстична промена.

Покрај тоа колку често ја миете косата, важно е, се разбира и со што ја миете. Експертите за фризерство ве советуваат да инвестирате во добар шампон за чистење на мрсна коса. Тоа длабоко ќе го исчисти скалпот и ќе го отстрани вишокот наталожени маснотии. Овој шампон најдобро се користи еднаш неделно, а можете да користите друг шампон кој ви одговара и регенератор.

Исто така, препорачливо е да ја миете косата за два пократки времиња, не еднаш и подолго, и да нанесувате регенератор само на краевите на косата. Ако вашата коса е проретчена и тешко се чешла, инвестирајте во добра четка за чешлање наместо да нанесувате регенератор по целата должина на косата.

Додатоците за раст на косата кои ја хранат косата одвнатре со цел да го одржат здравјето на косата и скалпот исто така можат да помогнат. Многумина исто така користат јаболков оцет кога станува збор за мрсна коса. Едноставно, растворете ја јаболков оцет во малку вода и натопете ја косата во растворот. Оставете го да стои неколку минути и косата ќе биде целосно чиста и воопшто нема да биде мрсна.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име