Дома Светски дестинации ГРАДОТ ОД БАЈКИТЕ ВО ФРАНЦИЈА…

ГРАДОТ ОД БАЈКИТЕ ВО ФРАНЦИЈА…

780
0

Еден од најдобрите градови од бајките во Европа, Колмар е бајковито село кое датира од 13 век и често се нарекува „Мала Венеција“, поради неговите водни патишта што се вртат низ средновековните улици наредени со мали чамци полни со љубопитни туристи.

Колмар исто така се смета за главен град на виното од Алзас и е познат по своите извонредни ароми кои се развиваат низ воздухот, кои доаѓаат од пекарите кои служат кугелхопф со неверојатни кроасани.

Нејзината земја од соништата на ренесансните домови останува добро сочувана бидејќи населбите го преживеале бомбардирањето од Втората светска војна, бидејќи, некои велат, војниците мислеле дека се едноставно премногу убави за да се допрат.

Претходна објаваОва е највкусната и најздравата ужина
Следна објаваМерење на пулсот: Ова се параметри на срцевиот ритам за секоја возрасна категорија

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име