Дома Светски дестинации Градот во кој удираат најмногу ГРОМОВИ на СВЕТОТ

Градот во кој удираат најмногу ГРОМОВИ на СВЕТОТ

622
0

Богор, познат и како „Градот на дождот“, се наоѓа на најнаселениот индонезиски остров Јава , еден од градовите со најмногу грмотевици во светот.

Врне речиси секој ден, најмногу помеѓу пладне и 13 часот. Во Гинисовата книга на рекорди Богор е запишан како град со најмногу удари од гром. За една година молњите се појавиле дури 332 дена.

Меѓу другото, причините за тоа се влажноста и температурата на воздухот, кои создаваат најдобри услови за појава на гром. Просечната влажност е 85 отсто, а температурата на воздухот е 25 Целзиусови степени. Освен необичното време, Богор е едно од најдобрите места во Јава за истражување на локалната гастрономија.

Дури и жителите на Џакарта патуваат во Богор за да ги истражат вкусните вкусови. На улиците во градот можете да пробате широк спектар на специјалитети од улична храна: од, на пример, ќофтиња во супи, кифлички исполнети со риба и месо сервирани на лист банана, пилешко и јагнешко ражен до ледени пијалоци направени од егзотично овошје. .

Една од најпопуларните атракции во Богор е ботаничката градина изградена од Пире пред околу два века. Таму можете да најдете над 6.000 видови тропски растенија. Само Ботаничката градина привлекува повеќе од 60.000 туристи во Богор секоја година.

Во градот на дождот, молњата и прекрасната природа можете да уживате и во сафари паркот, да пробате со параглајдерство или да го истражите комплексот цветни градини, кој е најголем во земјата. Можете и да пешачите, да пливате, да кампувате, па дури и да јавате, но во секој случај, доколку одлучите да патувате таму, понесете си палто за дожд – кабаница.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име