Дома Здравје Го намалува холестеролот и го стимулира мозокот: 5 работи зошто е неопходно...

Го намалува холестеролот и го стимулира мозокот: 5 работи зошто е неопходно да се консумира калинка

620
0

На кој начин и да одлучите да ја консумирате калинката, ќе му донесете многу здравје на телото и ќе му бидете благодарни.


Ќе ви го намали холестеролот

Има многу антиоксиданси кои се добри за регулирање на холестеролот, спречување на развој на срцеви заболувања, како и за регулирање на крвниот притисок.

Имаме мал процент на шеќер

Мора да внимаваме кога внесуваме шеќер во организмот. Кога станува збор за овошниот шеќер, тој е помалку опасен од некој преработен, но треба да се биде внимателен. Но, тоа не е случај со калинката. Половина шолја калинка има 8 грама шеќер и 70 калории.

Ја стимулира функцијата на мозокот

Ова овошје има големо влијание на когнитивните способности, невролошките функции и меморијата бидејќи содржи многу антиоксиданси.

Може да го запре растот на клетките на ракот

Калинката е едно од најдобрите овошја кога станува збор за борбата против ракот. Не може да го излечи, но може да го забави растот на клетките на ракот.

Антиинфламаторно дејство

Калинката може да ги намали проблемите предизвикани од артритис. Ќе ви ги спаси коските и ќе ја ублажи болката што ја имате

Претходна објаваКако да ја препознаете разликата помеѓу омикрон, настинка и грип?
Следна објаваШто се случува со нас кога сме лишени од дружење?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име