Дома Здравје Глуварчето е богато со…

Глуварчето е богато со…

3893
0

Глуварчето е богато со антиоксиданси, што го прави совршен избор за зајакнување на имунитетот

Глуварчето е познато по повеќекратната употреба. Може да се користи во готвењето, а неговите лековити својства се познати уште од античко време. Дознајте какви придобивки носи и како се дозира.


Иако често се отфрлаат како тврдоглав тревник, луѓето со векови користеле глуварчиња во форми на традиционална медицина. Не само што листовите, корените и цветовите можат да додадат боја на вашата чинија, туку често се наоѓаат во билни чаеви и додатоци, каде што се користат како природен лек за поддршка на контролата на шеќерот во крвта и зајакнување на кожата, црниот дроб и срцето.

Глуварчето е ценето како лек уште од античко време
Глуварчето (Taraxacum officinale) е растение кое традиционално се користи во многу култури како лек и како прехранбена состојка. Сите делови на глуварчето, вклучувајќи ги лисјата, цветовите и корените, имаат својства кои се користат во традиционалната медицина.


Глуварчето активно се користи во медицината и готвењето од 1830 година. Иако нивните корисни својства биле веќе познати во Антички Рим и Античка Грција, каде што се подготвувале тинктури од нив. Во Античка Кина почнале да го додаваат овој цвет во салати. Домородните Американци произведувале сок. Вака се лекуваат од вируси и паразити.


Глуварче: Какви здравствени придобивки носи
Еве 13 потенцијални здравствени придобивки од глуварчето, заедно со заедничките ризици и несакани ефекти.

Многу хранлива
Од корен до цвет, глуварчето е високо хранливо растение полно со витамини, минерали и растителни влакна. Глуварчињата може да се јадат варени или сирови и се одличен извор на витамини А, Ц и К.

Тие исто така содржат витамин Е, фолна киселина и мали количини на други витамини Б. Зелените од глуварчето обезбедуваат неколку минерали, вклучувајќи железо, калциум, магнезиум, и калиум.

Бета блокатори, какви лекови се тие?

Коренот на глуварчето е богат со јаглени хидрати инулин, еден вид растворливи влакна кои се наоѓаат во растенијата кои го поддржуваат растот и одржувањето на здрави цревни бактерии во вашиот дигестивен тракт.

Коренот од глуварче често се суши и се прави чај, но можете да го јадете и целосно како и другите коренови зеленчуци.

Содржи моќни антиоксиданси
Глуварчето содржи високо ниво на антиоксиданс бета-каротен, кој може да заштити од оштетување на клетките и оксидативен стрес.

Богати се и со друг вид на антиоксиданс наречен полифеноли, кои се наоѓаат главно во цветот, но ги има и во коренот, листовите и стеблата.

Може да помогне во борбата против воспалението
Глуварчето може да го намали воспалението благодарение на соединенијата како што се полифенолите.

Некои студии со епрувета забележуваат значително намалени маркери на воспаление во клетките третирани со соединенија извлечени од глуварче.

Може да помогне во контролата на шеќерот во крвта
Цикоријата и хлорогената киселина се две биоактивни соединенија во глуварчето кои можат да помогнат во намалување на нивото на шеќер во крвта.

Цикоријата и хлорогената киселина, исто така, може да го ограничат варењето на скробната храна богата со јаглехидрати, што дополнително може да придонесе за способноста на глуварчето да го намали шеќерот во крвта.

Може да го намали нивото на холестерол и триглицериди
Одредени соединенија во глуварчето можат да го намалат нивото на триглицериди и холестерол, кои се клучни фактори на ризик за срцеви заболувања.

Студиите потврдија дека некои од полифенолите во глуварчето, како што се флавоноидите и дериватите на хидроксицинамична киселина, може да имаат својства за намалување на холестеролот и триглицеридите.
Друг преглед забележа дека глуварчето може да има кардиопротективни ефекти, вклучително и намалување на нивото на холестерол.

Може да го намали крвниот притисок
Една постара човечка студија покажа дека глуварчето е ефикасен диуретик. Сепак, оваа студија беше кратка и опфати само 17 луѓе.

Глуварчињата исто така содржат калиум, минерал поврзан со намален крвен притисок кај оние со претходно покачени нивоа. Затоа, оваа билка може индиректно да влијае на крвниот притисок поради содржината на калиум.

Може да го промовира здравјето на црниот дроб
Некои студии на животни сугерираат дека екстрактот од глуварче може да заштити од оштетување и болести на црниот дроб.

Истражувањата исто така потврдија дека екстрактот од глуварче може да го намали вишокот маснотии во црниот дроб и да заштити од оксидативен стрес. Сепак, потребни се човечки истражувања.

Може да помогне при слабеење
Некои истражувања сугерираат дека глуварчињата и нивните соединенија можат да помогнат во управувањето со тежината, иако податоците се неубедливи.

Некои истражувачи сугерираат дека способноста на глуварчето да го подобри метаболизмот на јаглени хидрати и да ја намали апсорпцијата на мастите може да доведе до губење на тежината.

Може да има антиканцерогени ефекти
Можеби едно од најинтригантните здравствени тврдења за екстрактот од глуварче е неговиот потенцијал да го спречи растот на клетките на ракот во различни органски системи.

Четиринеделна студија на стаорци покажа дека администрацијата на екстракт од корен од глуварче ги модифицира специфичните патишта вклучени во потиснување на растот и ширењето на клетките на ракот на дојката.

Може да го поддржи здравото варење и да лекува запек
Глуварчето често се користи во традиционалната медицина за лекување на запек и за подобрување на здравјето на дигестивниот систем. Коренот на глуварчето е исто така богат извор на пребиотични влакна инулин, за кој се покажа дека го намалува запекот и го поттикнува движењето на храната низ дигестивниот систем.


Уште повеќе, со повеќе од 3 грама влакна по варена чаша (105 g), листовите од глуварче може да го зголемат внесот на влакна. Влакната ја поддржуваат регуларноста на дебелото црево и штитат од различни дигестивни состојби, вклучувајќи хемороиди и дивертикулитис.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име