Дома Здравје Габи на ноктите на нозете: причини и решенија

Габи на ноктите на нозете: причини и решенија

521
0

Габи на ноктите на нозете: причини и решенија

Освен што ги одржувате ноктите на нозете кратки и можеби обоени, можеби нема да им обрнувате многу внимание – освен ако не се појави проблем како габата на ноктите на нозете. Здравите нокти на нозете се розови, сјајни и мазни, но габичната инфекција може да предизвика нивно обезбојување, дебели, кршливи, па дури и болни.


Габичната инфекција на ноктите на нозете, позната како онихомикоза, е честа, но сериозна медицинска состојба. Третманот за габа на ноктите на нозете вклучува широк спектар на опции со различни стапки на успех.

Зошто се појавуваат габи на ноктите?
Габичните инфекции на ноктите обично се предизвикани од габи наречени дерматофити кои ја инфицираат кожата под ноктите. Ноктите на нозете се особено подложни на инфекција кога вашите боси стапала допираат влажни површини како тушеви, базени и соблекувални. Ако имате спортско стапало , инфекцијата може да се прошири на вашите нокти.

Носењето затворени чевли долго време, исто така, може да придонесе за инфекција ако вашите чевли и/или чорапи се влажни од пот или топлина. Понатаму, ако чевлите вршат притисок врз вашите прсти, тоа може да го оштети креветот на ноктите, што го прави поподложен на инфекции.

Луѓето со хронични болести, како што се дијабетес или проблеми со циркулацијата, исто така може да бидат повеќе склони кон инфекции на ноктите на нозете.

Симптоми на габа на ноктите на нозете
Симптомите на габата на ноктите на нозете може да се развиваат бавно со текот на времето и на почетокот може да останат незабележани. Симптомите може да вклучуваат:

Жолтеникава промена на бојата на врвот на ноктот
Затемнување или заматување на ноктите
Бели дамки на ноктите
Задебелување на ноктите
Искривена форма на ноктите
Кршливи нокти
Недостаток на сјај
Болка во врвовите на прстите
Непријатен мирис
Ноктот се одвојува
Ако вашите симптоми се тешки или болни, или вашиот нокт станува кафеав или црн, најдобро е да закажете состанок со вашиот лекар наместо да се обидувате сами да го лекувате.

Како се лекува габата на ноктите?
Габичните инфекции на ноктите често бараат внимателен третман за да бидат успешни. Габата на ноктите на нозете во рана фаза може да одговори на домашните третмани, како што се оние наведени подолу. Нанесете го третманот на заболениот нокт неколку пати на ден; можеби ќе треба да се лекувате шест месеци или повеќе за да ја исчистите инфекцијата.

Масло од чајно дрво или масло од еукалиптус : и двете масла имаат антифунгални својства, а студиите покажаа дека делувале како и некои локални антифунгални третмани без рецепт и на рецепт.
Озонирано сончогледово масло : Бразилското истражување покажа дека сончогледовото масло е ефикасно во лекувањето на габични инфекции на ноктите на нозете предизвикани од квасец.
Сода бикарбона : Истражувачите откриле дека сода бикарбона го спречува растот на габата во 79 отсто од тестираните примероци. Нанесете паста од сода бикарбона и вода директно на заболениот нокт и оставете го да отстои најмалку 10 минути пред да го исплакнете.
Оцетот и водород пероксидот се исто така популарни домашни лекови за габа на ноктите на нозете, но тие не се покажаа како ефикасни во клиничките студии.
Лековите кои се продаваат без рецепт за габа на ноктите на нозете вклучуваат креми, масти, спрејови и течности. Прашајте го вашиот фармацевт за препорака или побарајте ги овие состојки и внимателно следете ги упатствата:

Кога да се обратите на лекар за габички за нокти?
Ако вашите симптоми не се подобрат со домашно лекување, закажете состанок со вашиот лекар. Тој може да препорача локални лекови на рецепт или орални антифунгални таблети кои се земаат два или три месеци. Оралниот третман обично е поефикасен, но може да комуницира со други лекови. Исто така, оралниот третман може да влијае на црниот дроб, така што можеби ќе треба да направите тестови за функцијата на црниот дроб додека го земате лекот.

Ласерскиот третман за габа за нокти може привремено да го подобри ноктот, но има помала стапка на лекување од оралните лекови.

Во тешки случаи кои не реагираат на третман, инфицираниот нокт може да се отстрани хируршки и здравиот нокт потоа може повторно да порасне. Хронично инфицираниот и болен нокт може трајно да се отстрани.

За жал, габата на ноктите на нозете може да биде тврдоглава – стапката на повторување може да биде висока до 40 проценти.

Ако габата на ноктите на нозете постојано се враќа и покрај преземањето превентивни мерки, посетете го вашиот лекар. Можеби нешто друго е причината, или можеби ќе ви треба поинаков пристап.
Вашиот лекар може да дојде до коренот на проблемот и да го одреди најдобриот начин на дејствување.


Следете ги овие упатства за да ви помогне да ги задржите ноктите на нозете здрави!

Измијте ги нозете со сапун и вода и добро исушете ги по пливањето.
Носете чевли за туширање во соблекувални и јавни површини.
Носете чевли кои добро се вклопуваат и се направени од материјали што дишат.
Отстранете ги влажните или влажните чорапи или чевли што е можно поскоро и исушете ги стапалата.
Дезинфицирајте ги машинките за нокти и домашните педикир пред и по употреба.
Ако одите на педикир , проверете дали вашиот салон ги следи соодветните процедури за дезинфекција и измијте ги и исушете ги нозете кога ќе се вратите дома.
Избегнувајте нанесување лак на инфицирани нокти.
Ако имате спортско стапало, лекувајте ја инфекцијата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име