Дома Здравје Вратете го здравјето на зглобовите со руската народна медицина

Вратете го здравјето на зглобовите со руската народна медицина

568
0

Вратете го здравјето на зглобовите со руската народна медицина

Седентарен начин на живот и лошите животни навики доведуваат до проблеми со зглобовите како што е остеоартритис. Сепак, природниот третман за остеоартритис може да биде ефикасен во ублажување на симптомите.
Остеоартритисот е сериозна состојба која бара долготраен третман и промени во навиките и начинот на живот. Покрај употребата на лекови, неопходно е да се прават посебни вежби со консултација со лекар и да се прилагоди исхраната. Остеоартритисот се карактеризира со постојана неподнослива болка и ограничено движење. Природниот третман за остеоартритис може да помогне во олеснување и забавување на болеста.
Што е остеоартритис?
Остеоартритисот е болест на зглобовите во која се уништува ткивото на рскавицата, се деформира зглобот и се губи способноста за нормално движење. Тоа е хронично заболување, а луѓето на возраст од 55 до 85 години се изложени на најголем ризик да заболат од оваа болест, иако почесто се јавува и кај луѓе меѓу 40 и 45 години.

Главниот симптом е болка во зглобот која се јавува на почетокот на секоја активност, но се смирува по краток одмор. Во напредната состојба, болеста е придружена со црвенило, вкочанетост и оток, а често се појавуваат „пукање“ на зглобовите . Најчести причини за остеоартритис се повреди, стареење, генетски фактори или компликации од други болести.
Природен третман на остеоартритис
Постојат неколку природни традиционални лекови кои можете да ги користите кога станува збор за остеоартритис.
Коренот на бурдок
Сомелете го коренот на лопатката (по можност свеж) и прелијте го со 200 мл врела вода. Потоа се вари 20 минути на пареа и се остава да отстои 2 часа. Готовиот производ процедете го и земајте по една лажица 4 пати на ден 30 минути пред оброците. Користете 3 месеци.

Мед и орев
Измешајте мед и орев во еднакви размери. Земете една лажица наутро на празен стомак еден месец. Ова е одличен начин да се надомести недостатокот на витамини и минерали за обновување на коскеното ткиво.
Чај од ѓумбир
Овој чај има аналгетско и антиинфламаторно дејство против артроза на зглобовите на коленото. Исецкајте една лажица корен од ѓумбир и прелијте ја со 200 мл зовриена вода. Оставете половина час и процедете. Земете ја целата чаша 2 пати на ден. Текот на третманот е најмалку 2 месеци.
Природен третман на остеопороза со ајдучка трева
Измијте ги големите листови од женската ајдучка трева со проточна вода и исушете ги. Користете како лапа на болни зглобови. Текот на третманот е 3 месеци, а постапката треба да се повторува дење и ноќе. Ова е најефикасно за остеоартритис на рацете.

Рибино масло
Рибиното масло може да биде многу ефикасно во почетната фаза на болеста. Дневната доза е една кафена лажичка за возрасен, но исто така треба да ја поделите на сите дози. Рибиното масло треба да се зема со оброците. Доколку е потребно, третманот може да се повтори по едномесечна пауза.
Сенф во прав, растително масло и мед
Загрејте една лажица сенф во прав, растително масло и течен мед на тивок оган 2-3 минути. Нанесете ја смесата на завој или крпа и нанесете го компресот на зглобот. Покријте со целофан и топол шал. Завојот треба да остане 2,5 часа. Постапката повторувајте ја секој втор ден еден месец.
Природен третман на остеопороза со масло од ела или бор
Загрејте една лажичка масло од бор или смрека на телесната температура. Потопете го завојот на болното место, посипете тенок слој сол одозгора и покријте го со чиста крпа. Постапката правете ја секој ден, оставајќи го облогот да делува 3 часа. Методот е ефикасен за зглобовите на коленото и лактот.

Лушпи од јајца
Лушпите од јајцата можат да помогнат во зајакнувањето на коскеното ткиво и ткивото на ‘рскавицата. Исчистете 50 грама претходно варени лушпи од внатрешниот филм, исечкајте ги и ставете ги во стаклен сад. Истурете малку природен сок од лимон за малку да ја покрие лушпата. Оставете го да отстои 3 недели додека не се претвори во желе. Земете половина лажичка од готовиот производ наутро на празен стомак. Земете 3 недели. Потоа направете пауза од 8 месеци.
Природен третман на остеопороза со исхрана
Правилната исхрана може да ја намали болката од остеоартритис и да го запре уништувањето на ткивото на рскавицата. Оваа диета е корисна и за слабеење што го намалува стресот на зглобовите. Треба да јадете храна која содржи витамини Ц, Д, омега-3 масни киселини, бета-каротин и биофлавоноиди. Храната што треба да ја јадете е:
бобинки и портокал, грејпфрут, диња, јаболко, ананас, киви и кајсија
зелка, бибер, компир, тиква , аспарагус, спанаќ и кромид
риба и морски плодови
ореви и ленено семе
чорби варени од лигаменти и ‘рскавица
млечни производи со малку маснотии
какао
зелен чај
Храна која треба да се избегнува:

жолчка
чадено и масно месо
шеќер
бонбони и колачи
чоколадо
мајонез и кечап
црн пипер
Контраиндикации
Главната контраиндикација за употребата на лекот е индивидуалната нетолеранција кон неговите компоненти. Сенф треба да се избегнува во случај на бубрежна болест.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име