Дома Светски дестинации Во овие светски градови, луѓето се чувствуваат најдобредојдени

Во овие светски градови, луѓето се чувствуваат најдобредојдени

890
0

Кога избираат каде да одат на одмор и патување, луѓето земаат предвид многу фактори. Има храна, пијалоци, културни институции и настани, како и севкупниот добар впечаток што овие места го оставија на претходните посетители.

Поради оваа причина, Booking.com избра десет дестинации кои се најдобри домаќини за туристите и каде повеќето луѓе се чувствуваат добредојдени. Постојат градови од различни делови на светот, кои си го најдоа своето место на листата благодарение на наградите кои се добиваат по добри коментари, сè пропорционално на нивната големина.

На прво место е италијанскиот град Матера , кој неодамна беше виден во последниот филм за Џејмс Бонд . Неговите кривулести средновековни улици го направија совршено место за бркање автомобили, но најдобро е познато по мистериозните камени пештери, каде што можете дури и да престојувате.


Следен е словенечкиот град Блед , најпознат по своето езеро и како одлично место за пешачење и велосипедизам. Луѓето од нашиот крај немаат потреба посебно да ја опишуваат оваа локација, а она што им е заедничко со странските посетители е тоа што секој се чувствува добредојден.

На трето место е тајванскиот Таитунг Сити , познат по тропската клима и многу живиот ноќен пазар. Многумина велат дека тоа е одлична мешавина помеѓу град и приморска дестинација. Топ 10 листи изгледаат вака:

1.Матера, Хотел Италија
2.Блед, Словенија
3.Тајтунг Сити, Тајван
4.Нафплио, Грција
5.Толедо, Шпанија
6.Монте Верде, Хотел Бразил
7.Бриж, Белгија
8.Нуса Лембонган, Хотел Индонезија
9.Понта Делгада, Азори, Португалија
10.Хои Ан, Виетнам

Извор: Time Out

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име