Дома Интересно Во најурбаниот европски град започнува изградбата на највисокиот облакодер направен од дрво...

Во најурбаниот европски град започнува изградбата на највисокиот облакодер направен од дрво (фото)

248
0

Во германската престолнина, место на разновидност и уметност, започнува изградбата на облакодер висок 98 метри. Особеноста на оваа нова зграда во Берлин е фактот дека главниот градежен материјал ќе биде дрво, а целата зграда е од одржлива природа.

Во еден од најурбаните градови во Европа, Берлин, наскоро треба да се изгради нова зграда, односно облакодер чија посебна карактеристика е што целата ќе биде направена од дрво. WoHo од Берлин, како што се нарекува, со висина од 98 метри и ширина од 13 метри, ќе биде највисокиот дрвен станбен облакодер во Европа и ќе се наоѓа во областа Кројцберг во Берлин, кој е веќе познат по своите многу студенти, уметници и боеми, исто така ја нарекуваат најпосебната област во Берлин полна со разновидност.
Новиот проект во берлинската урбана џунгла е дело на норвешката архитектонска фирма Mad Arkitekter од Берген, која ги опишува нивните проекти како примерни примери на одржливост и има за цел да се фокусира што е можно повеќе на социјалната и еколошката одржливост. Главниот градежен материјал за овој величествен проект ќе биде дрвото, а архитектонскиот тим тврди дека покрај постигнувањето на бројни придобивки како што е задржувањето на топлината во студените зимски денови, тој значително го намалува и негативното влијание на јаглеродот, особено кога овој вид конструкција е во споредба со традиционалните методи.

Како дел од овој дрвен облакодер, дизајнирани се зелени површини со кои архитектите се обидуваат да ги поврзат постојните паркови и улици.

„Во многу аспекти, WoHo е град сам за себе. Нашиот концепт е вертикално толкување на типичен блок Кројцберг. Разновидниот состав на градежните структури со различна висина и ширина ги рефлектира обемот на градот и разновидноста на соседството и неговите луѓе “, рече архитектот Jonони Клок, додавајќи дека зградата ќе има детски градинки, културни и трговски функции како канцеларии, работилници и угостителски занаети. Она што сè уште го прави посебен облакодер е фактот дека покривот на зградата ќе биде наменет за градина од која ќе има поглед на целиот град.

Покрај скалите и лифтот, за целата друга конструкција ќе се користи дрво, кое во случај на пожар ќе изгори многу поконтролирано од кој било друг материјал. Имено, на површината на дрвото има заштитен слој јаглен кој обезбедува огромна отпорност. Архитектонскиот тим тврди дека ова е само почеток на ваков вид на одржлива конструкција и дека во иднина ќе има се повеќе такви градби кои се многу потребни за да придонесат за зачувување на нашата планета.

Претходна објаваДесет намирници кои го намалуваат шеќерот во крвта
Следна објаваЛимонада со куркума како природен лек за депресија!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име