Дома Здравје Во лето водата се акумулира во нозете и стомакот: Со помош на...

Во лето водата се акумулира во нозете и стомакот: Со помош на овој минерал ќе се оддувате како балон

15872
0

Во лето водата се акумулира во нозете и стомакот: Со помош на овој минерал ќе се оддувате како балон

Отечени зглобови, вишок килограми и поспаност се само дел од симптомите кои укажуваат на вишок вода што се „собира“ во телото.

Одеднаш се здебели некој килограм вишок? Се чувствувате тромо и надуено? Зглобовите и прстите ви се отечени и не сте го зголемиле внесот на храна и не сте ја намалиле физичката активност?

Прекумерното задржување на водата во организмот се јавува и поради брзиот начин на живот, нередовната и неправилна исхрана. Отечени зглобови, вишок килограми и поспаност се само некои од симптомите кои укажуваат на овој проблем.

Како да исфрлите вода од вашите стапала?

Пред сè, треба да се напомене дека тешката храна – многу зачинета, мрсна и сува – создава здравствени проблеми кои подоцна влијаат на одредени делови од телото. Во тој поглед, вишокот вода што се „собира“ во нозете е еден дел од тие проблеми, а нередовната физичка активност уште повеќе ја зголемува сериозноста на почетниот проблем. Како да ја извадите водата од стапалата е прашање кое многумина ги мачи, а одговорите се различни.

Разни чаеви, како зелен чај, чај од магдонос , чај од глуварче можат да помогнат во исфрлањето на водата од нозете, но секојдневната физичка активност од половина час е исто така многу корисна. Исто така, регулирањето на исхраната многу помага во исфрлањето на водата, што значи дека нездравите масти, кои доаѓаат од преработената индустриска храна, треба да се сведат на минимум.

Како да ја исфрлите водата од желудникот?

Процесот на исфрлање на водата од желудникот може да се направи и по природен пат. Разни чаеви, редовна исхрана и физичка активност се најдобри за исфрлање на водата од желудникот.

Така, физичката активност, исфрлањето на преработената храна од менито, консумирањето храна богата со калиум и магнезиум, ограничениот внес на јаглени хидрати и многу течности ќе ви помогнат да се ослободите од вишокот вода во стомакот.

Магнезиум за исфрлање на течноста

Магнезиумот е електролит кој помага да се регулира балансот на течности во телото. Зелен лиснат зеленчук, авокадо, бадеми и грав се одлични извори на овој минерал.

Овошје и зеленчук богати со калиум

За да го намалите нивото на натриум и да го зголемите нивото на калиум, најдобро е тоа да го правите преку вашата исхрана. Изберете овошје и зеленчук богати со калиум – зелка, кељ, зелена салата, спанаќ, магдонос и овошје – банани, кајсии, портокали, сливи.

Исто така, претерано солената храна ја задржува водата во организмот, па затоа треба да ја намалите количината на сол при подготовката на храната. Со конзумирање на природни диуретици, како кафето, на пример, водата се исфрла од телото.

Покрај горенаведените намирници, предлагаме да ги користите и следниве природни чаеви: чај од глуварче, чај Раставич, црн и зелен чај.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име