Дома Здравје Во кое време од денот треба да земате витамини и суплементи за...

Во кое време од денот треба да земате витамини и суплементи за најдобар ефект?

812
0

Во кое време треба да земате витамини и суплементи за најдобар ефект?

Со цел витамините и минералите што ги земате да го зајакнат вашиот имунитет и да го подобрат вашето здравје навистина да функционираат, важно е да ги земате во вистинско време од денот, бидејќи тие најдобро се апсорбираат во одредено време . Освен тоа, докажано е дека некои витамини делуваат подобро на празен стомак, додека други треба да се земаат со храна. Познато е дека некои комбинации на витамини и минерали можат да ја забават апсорпцијата, додека други овозможуваат правилно функционирање на организмот.

Лекарите предупредуваат дека не треба сами да земате суплементи , туку по консултација со специјалист, по тест на крвта што покажува недостаток на одреден витамин. Во следните редови ќе ги најдете одговорите на прашањето во насловот.

  1. Витамини кои треба да се земаат наутро

Витаминот Б12 најдобро се зема на празен стомак, во комбинација со витамин Б1 и бакар, бидејќи е познат како одличен стимулатор за производство на енергија, кој не буди рано наутро. Утрото е време и за земање на витамин Ц, кој може да се комбинира со витамините Б12, Е и А. Исто така, се препорачува да се внесува железо, но само со храна, бидејќи може да му отежне на желудникот. Но, запомнете, многу е важно да не го земате во комбинација со цинк, витамин Е, манган или калциум.

  1. Витамин предлог за попладне

Во овој период од денот витамините треба да се користат со храна. Се препорачува цинк, најдобро во комбинација со витамините А, Ц и Б12. Ако го пиете, избегнувајте железо, бакар и витамин Б9. Витаминот А треба да се зема и напладне, по можност со витамини Ц и Е и цинк.

  1. Вечерни витамини

Витаминот Д треба да се зема со храна за време или после вечерата, по можност во комбинација со калциум, кој ја зголемува неговата апсорпција. Покрај тоа, тоа е добра комбинација на витамин Д и рибино масло.

  1. Витамини кои е добро да се земаат непосредно пред спиење

За да го подобрите варењето, користете пробиотици околу два часа по вечерата. Времето за спиење е идеално за нанесување магнезиум. Можете да го земате со калциум и витамин Б6.

Извор: Elle Si

Претходна објаваВитаминот К: Ја подобрува работата на срцето, квалитетот на коските, помага во борбата против коронавирусот…
Следна објаваКако да се намали температурата? – совети кои функционираат и што да избегнувате

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име