Дома Здравје Воспаление на мозокот и деменција

Воспаление на мозокот и деменција

988
0

Воспаление на мозокот и деменција

Скриените масни наслаги го зголемуваат ризикот од воспаление на мозокот и деменција, покажуваат новите истражувања.

Новото истражување покажа дека скриените наслаги влијаат на мозокот, зголемувајќи го ризикот од Алцхајмерова болест и други состојби на деменција.
Висцерална или скриена маст може да биде поврзана со раните фази на Алцхајмеровата болест неколку децении пред почетокот на симптомите. Ова се случува поради амилоидните плаки во мозокот кои се акумулираат и предизвикуваат воспалителни процеси доколку има голема количина на скриени наслаги во телото.
Како скриените масни наслаги влијаат на мозокот?
Истражувачот на Алцхајмеровата болест и превентивен невролог од Институтот за невродегенеративни болести во Флорида, д-р Ричард Исаксон истакна дека „одамна е познато дека како што големината на желудникот станува поголема, така и мемориските центри во мозокот стануваат се помали. ” Оваа студија покажува невроинфламација во мозокот што не сум ја видел досега“.

Бета амилоидните плаки во мозокот, кои се побројни доколку има поголемо количество масни наслаги во желудникот, се еден од карактеристичните знаци на Алцхајмерова болест. Тие обично се појавуваат прво.
Истражувањата, исто така, открија врска помеѓу салото на стомакот и атрофија на мозокот (влошување на функционалното мозочно ткиво) или губење на сивата материја во хипокампусот, кој е одговорен за меморијата. Атрофијата на мозокот е уште еден показател за Алцхајмерова болест.
Додека сивата материја е одговорна да му кажува на телото што да прави, белата маса во мозокот формира врски помеѓу мозочните клетки и остатокот од нервниот систем. Д-р Махса Долатшахи, водечки автор на студијата и постдокторски истражувач на Медицинскиот факултет на Универзитетот во Вашингтон, исто така укажа на откритието дека луѓето со голема количина на скриени масни наслаги имаат тенденција да имаат повеќе воспаление во белата маса на мозокот. Ова ја отежнува комуникацијата на различни делови од мозокот со телото.

Каде се скриените масни наслаги кои влијаат на мозокот?
Скриените маснотии не се исто што и поткожните маснотии, кои можеме да ги зграпчиме со раце, фаќајќи ја кожата по телото. Скриената маст или висцерална маст за која зборуваме овде се наоѓа зад стомачните мускули, длабоко во стомакот и се обвива околу виталните органи. Овој тип на масти е метаболички поактивен и испраќа сигнали кои можат да предизвикаат отпорност на инсулин и други здравствени проблеми. На овој начин, скриените масни наслаги влијаат на мозокот и предизвикуваат проблематични воспалителни процеси.
„Инсулинската резистенција предизвикува воспаление кое го забрзува таложењето на амилоид во мозокот, еден од клучните маркери на Алцхајмеровата болест. Затоа луѓето со дијабетес можат да имаат двојно поголем ризик од Алцхајмерова болест“, истакна Исаксон.

Како да знаете колку висцерални масти имате?
Најсигурниот начин да дознаете е со МНР и скенирање на целото тело. Сепак, многумина користат проценки засновани на обемот на половината или големината на половината во сооднос со висината што е поставена од Клиниката во Кливленд . Според ова, жените кои имаат обем на половината поголем од 89 сантиметри и мажите кои имаат обем на половината поголем од 102 сантиметри се изложени на ризик од здравствени проблеми кои произлегуваат од висцералните маснотии.
Сепак, дури и слабите луѓе може да имаат вишок од овие скриени масни наслаги. Ова е можно ако некое лице вежба, но јаде многу лошо.

Дали е можно да се намали количината на висцерална маст?
За среќа, овие скриени масни наслаги добро реагираат на диета и вежбање. Полесно се метаболизира и согорува. Еве неколку совети:
Јади здраво
вежбајте редовно (тренинг за сила и кардио неколку пати неделно)
избегнувајте ултра-обработена храна , намалете ги засладените пијалоци со вода и намалете ги порциите
ограничете го внесот на алкохол
обидете се да имате добар сон
Бидејќи скриените масни наслаги влијаат на мозокот, тогаш навистина вреди да се потрудите да ги неутрализирате со здрав начин на живот. Не само што ќе го намалите ризикот од овие болести, туку и ќе го заштитите вашето тело од други сериозни здравствени состојби.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име