Дома Живот Вода од банана како ѓубриво: многу корисна за вашите растенија

Вода од банана како ѓубриво: многу корисна за вашите растенија

654
0

Вода од банана како ѓубриво: многу корисна за вашите растенија
Бананите се богати со калиум, калциум, фосфор и магнезиум. Оваа комбинација може да го стимулира растението и да му користи, пренесува Reader’s Digest.


Во последно време се шири трендот на користење на банана вода за наводнување на растенијата.

Стефани Стефсон, авторка на Rose Gardening, објаснува дека овој неодамнешен тренд во голема мера се должи на фактот дека „правењето вода од кора од банана е лесно и едноставно…да не зборуваме дека е природно ѓубриво за (надворешни и внатрешни) растенија“.

Бананите се богати со калиум, калциум, фосфор и магнезиум. Оваа комбинација може да го стимулира растението и да му користи, пренесува „Reader’s Digest“.

Што е банана вода?
Водата од банана е вода која е натопена во кора од банана. Лесно се прави: само натопете ја кората од банана во вода неколку недели во тегла или сад, а потоа прелијте ја течноста врз вашите растенија. Со натопување на кората од банана се ослободуваат хранливи материи како калиум и калциум во водата, што создава ефтино, домашно течно ѓубриво.

Дали водата од банана е ефикасна?
Некои градинари се колнат во тоа, но во моментов нема научен доказ за да се докаже дека водата од банана всушност содржи доволно калиум за да направи разлика кај растенијата. Но, причината за користење на водата од банана е добра: бананите содржат многу калиум, кој е важен макронутриент. кој го поттикнува растот на растенијата, ги зајакнува стеблата и им помага на растенијата подобро да се спротивстават на сушата и штетниците.

Кои растенија сакаат банана вода?
Водата од банана можете да ја користите на кое било растение во вашата градина или домашни растенија. Иако се потребни повеќе истражувања за да се утврди колку е ефикасна водата од банана, таа сигурно нема да им наштети.

Ако не сте сигурни на кои растенија да користите вода од банана, размислете за „доматите, пиперките, розите, орхидеите, сукулентите, папратите, воздушните растенија и бананите“, вели Стивенсон. Таа вели дека водата со кора од банана е корисна за спречување на гниење на цветовите на доматите, кога дното на доматот почнува да станува кафеаво.

„Магнезиумот ќе им помогне на вашите цвеќиња и растенија да се фотосинтезираат и да им помогне на вашите растенија полесно да вродат со плод или да цветаат.

Како да направите вода од банана
Подготовката на банана вода за растенијата е едноставен процес. Се што ви треба се кори од банана, вода и голема тегла или тенџере. Освен што ги прави вашите растенија посреќни, пренамената на кората од банана е исто така ефикасен начин за намалување на отпадот од храна.

  1. Откако ќе изедете банана, земете ја кората и ставете ја во сад и покријте две третини со вода. Потоа продолжете да додавате кори додека не останете без простор. Не заборавајте да го покриете стаклениот сад за да спречите мирис и мувла. За да им помогнете на лушпите да се распаднат побрзо, обидете се да ги исечете на квадрати од една инчи или да ги мелете во блендер пред да ги додадете во стаклената тегла.
  2. Откако вашиот сад ќе се наполни со кори од банана, ставете го на ладно и темно место и оставете ја водата од бананата да кисна две до три недели. Ќе знаете дека вашата банана вода е готова кога лушпите ќе поцрнат и водата ќе потемни. Можеби ќе почувствувате благ мирис додека се вари чајот од кора од банана, но тоа е нормално. Откако ќе се нанесе на вашите растенија, водата од банана треба да биде без мирис.
  3. Доколку сакате уште побрзо да ја направите водата од банана, оставете ги лушпите од бананите да се готват само неколку дена, а потоа додадете ги водата и корите во тавата. Смесата се вари 30 до 45 минути, а потоа се остава да се излади. Овој процес може да им помогне на лушпите да ослободат повеќе хранливи материи и ќе ви ја даде готовата вода од банана многу побрзо.
  4. Откако ќе ја оставите водата од банана да кисне, процедете ја и прелијте ја преостанатата течност во вашата канта за полевање.
  5. Водата од банана можете да ја користите како дел од вашиот редовен распоред за наводнување за внатрешни растенија, градини и цвеќиња.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име