Дома Твој Готвач Вкусни колачиња кои се топат во уста (рецепт)

Вкусни колачиња кои се топат во уста (рецепт)

1428
0

Одлично се комбинираат со домашно кафе, но и со сок од јагоди. Направете го тестото за околу 10 минути и се останато е повеќе од едноставно. Сите ќе ве прашаат за рецепт.


Компоненти:
2 јајца
80 гр шеќер
100 мл масло
1 лажичка ванила
прстофат сол
330 гр брашно
1 лажица прашок за пециво
40 гр чоколадни трошки
150 гр млечна чоколада


Подготовка:
Убаво изматете ги јајцата, шеќерот, маслото, ванилата и малку сол. Додадете брашно и прашок за пециво, па добро измешајте. На крај додадете ги чоколадните трошки и убаво измешајте. Тестото треба да биде меко, не лепливо. Направете форма на ролери, па поделете на 8 дела. Истенчете го секој за да добиете змија. Се сече на 6 парчиња и се редат на плех обложен со хартија за печење. Печете на 160-170 ° C околу 25-35 минути. Потопете ги двата краја во растопеното чоколадо.

Претходна објаваСедењето може да ве остарее за 8 години!
Следна објаваНевронаучниците велат дека читањето го менува нашиот мозок, еве како

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име