Дома Здравје Вишок вода во организмот: Стручњаците кажуваат кои се потенцијалните причини, а за...

Вишок вода во организмот: Стручњаците кажуваат кои се потенцијалните причини, а за некои е неопходна посета на лекар

561
0

Вишок вода во организмот: Стручњаците кажуваат кои се потенцијалните причини, а за некои е неопходна посета на лекар

Ако одредени делови од вашето тело се отечени, постои можност вашето тело да задржува повеќе вода. Иако човечкото тело се состои од 85% вода, задржувањето на водата во нашето тело може да предизвика голема непријатност.

Вишокот течност во телото минува низ бубрезите и се излачува преку мокрење, но понекогаш се случува вишокот течност да се задржи помеѓу органите и кожата. Ова се некои од причините зошто може да имате вишок вода во вашето тело, како што зборуваше нутриционистката Британи Дан.


Јадете премногу сол – солената храна може да доведе до зголемување на телесната тежина бидејќи солта ја собира и врзува водата, но ова е обично краткорочна состојба која може да се реши со отсекување на вишокот сол.

Вашиот менструален циклус исто така може да биде виновен за вашето нагло зголемување на телесната тежина. Многу жени имаат тенденција да задржуваат вода непосредно пред и за време на менструалниот циклус поради хормоналните промени.


Јаглехидратите се уште една причина зошто вашето тело можеби задржува вишок вода. Задржувањето на водата е под влијание на нашите резерви на шеќер, односно гликогенот, кој храни три до четири грама вода за еден грам. Кога ќе престанете да јадете јаглехидрати, вашето тело го троши вашиот гликоген за да му обезбеди енергија. Како што се троши гликогенот, вишокот вода остава.


Исто така, кога сте дехидрирани, вашето тело бара вода. Така, сосема е соодветно дека дехидрацијата ќе доведе до задржување на водата за да се врати рамнотежата. Според клиниката Мајо, други симптоми на дехидрација вклучуваат поретко мокрење, вртоглавица, замор, екстремна жед и темна урина.


Ако работата на тироидната жлезда е забавена, вашиот лекар треба да ви препише диуретик кој ќе помогне да се отстрани вишокот вода. Ако мислите дека имате проблеми со тироидната жлезда, задолжително контактирајте го вашиот лекар за да добиете соодветен третман.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име