Дома Живот Вистинско време е да откриете како да станете навистина среќна личност

Вистинско време е да откриете како да станете навистина среќна личност

538
0

Среќата заснована на настани е минлива, додека вистинската среќа ја создаваме самите ние, преку навиките. Постојат два вида среќа – краткорочна и доживотна.

Ако го барате првото, пробајте нешто ново, отпатувајте некаде, поместете ги своите граници и дознајте што ве прави среќни. Но, не заборавајте на другиот вид на среќа. Зборот што најдобро ја опишува е задоволство.

Не се состои од низа „инстант среќа“. Напротив, внимателно го негуваме преку секојдневните активности и навики. Коавтор на Емоционална интелигенција 2.0, д-р Тревис Бредбери, во својот есеј „Единаесет навики ако се многу среќни луѓе“ вели дека погрешно разбираме дека големите животни настани ја диктираат нашата среќа и тага.

Среќата заснована на настани е минлива, додека вистинската среќа ја создаваме самите ние, преку навиките. Вистински среќните луѓе ги напуштија навиките кои им штетат и ги усвоија оние кои им причинуваат задоволство, открива д-р Бредбери за порталот Lifehacker.

Меѓу 11-те навики потребни за среќа, д-р Бредбери ги наведува оние кои се толку чести што ќе се изненадите. Тоа се квалитетен сон, редовно вежбање, уживање во храната, уживање во друштво. Тој додава дека среќните луѓе не се грижат само за своето здравје туку бараат смисла.

„Тие се обидуваат да водат длабоки разговори. Избегнуваат озборувања, суетни муабети и осудувања. Наместо тоа, тие се фокусираат на интеракции кои имаат смисла. Тие се поврзуваат со другите луѓе на подлабоко ниво, создаваат емотивни врски со нив“, објаснува д-р Бредбери за порталот.

Ако сакате поквалитетни врски во животот, треба да почнете да се опкружувате со луѓе кои се соодветни за вас и да поминувате што е можно повеќе време во дружење наместо да бидете онлајн. Обидете се да живеете на начин кој создава среќа за себе.

Претходна објаваДали знаете која е најдобрата температура за спиење?
Следна објаваВода во уво: Како најбезболно да го решите овој проблем?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име