Дома Здравје Висок е ШЕЌЕРОТ? Ќе ги откриете првите СИМПТОМИ на вашето ЛИЦЕ, затоа...

Висок е ШЕЌЕРОТ? Ќе ги откриете првите СИМПТОМИ на вашето ЛИЦЕ, затоа добро гледајте се во ОГЛЕДАЛО секое утро

1488
0

Висок е ШЕЌЕРОТ? Ќе ги откриете првите СИМПТОМИ на вашето ЛИЦЕ, затоа добро гледајте се во ОГЛЕДАЛО секое утро.

Што и да јадеме, внесено во нашето тело, влијае на нашиот надворешен изглед.

Ако нашето мени е дефинитивно здрава храна, овошје, зеленчук, се чувствуваме добро и здраво, а само тоа нема да има проблеми со нашето лице. Но, ако брзата храна сè уште ви е најдобар пријател, нема да бидат задоволни ниту нашето тело, ниту нашиот надворешен изглед.
Конзумирањето шеќер, алкохол и глутен навистина влијае на нашето лице.

Д-р Нигма Талиб е лекар натуропат кој се занимава со кожа, акни, темни кругови и црвенило. Тој верува дека нашето лице е одраз на сè што јадеме.
Обидете се да го идентификувате типот на вашето лице и да дознаете што ги предизвикува вашите проблеми.
Лицето на „виното“
Симптоми:
Испуштени очни капаци, акни меѓу веѓите, брчки под очите, дехидрација, црвена кожа.
Зошто алкохолот го менува вашето лице:
Премногу алкохол може да ја дехидрира кожата, да ја влоши појавата на фини линии и брчки, па дури и оние меѓу веѓите. Исто така, може да доведе до капиларно проширување, предизвикувајќи црвенило на образите и целосен тен.
„Шеќерно“ лице
Симптом:
Ќеси под очите, постојано пукање на нови мозолчиња, темно сив или блед тен.
Зошто шеќерот го менува вашето лице:
Премногу шеќер го ослабува колагенот во кожата и го зголемува нивото на инсулин, правејќи ја кожата да изгледа парно и мрачно.

Џем од сливи без трошка шеќер: Се подготвува во рерна


„Млечно“ лице
Подуеност на лицето, вреќи под очите, црвенило и акни.
Зошто млечните производи влијаат на лицето:
Многу е веројатно дека ако постојано консумирате млечни производи, вашата толеранција кон лактоза е намалена. Како што старееме, ги губиме ензимите кои ни помагаат да ја вариме лактозата.
Лице со „глутен“.
Акни на челото, образите и вилицата, отечено лице, црвенило на образите и/или црвени точки, како и акни на брадата.
Зошто глутенот го менува вашето лице:
Глутенот предизвикува воспалителни процеси и го остава вашето лице подуено. Може да предизвика и пигментација на кожата, што доведува до старечки дамки, но влијае и на репродуктивната рамнотежа во телото, поради што на брадата се појавуваат хормонални мозолчиња.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име