Дома Здравје Висок е ШЕЌЕРОТ? Ќе ги откриете првите СИМПТОМИ на вашето ЛИЦЕ

Висок е ШЕЌЕРОТ? Ќе ги откриете првите СИМПТОМИ на вашето ЛИЦЕ

1559
0

Висок е ШЕЌЕРОТ? Ќе ги откриете првите СИМПТОМИ на вашето ЛИЦЕ, затоа добро гледајте се во ОГЛЕДАЛО секое утро.

Што и да јадеме, внесено во нашето тело, влијае на нашиот надворешен изглед.

Ако нашето мени е дефинитивно здрава храна, овошје, зеленчук, се чувствуваме добро и здраво, а само тоа нема да има проблеми со нашето лице. Но, ако брзата храна сè уште ви е најдобар пријател, нема да бидат задоволни ниту нашето тело, ниту нашиот надворешен изглед.


Конзумирањето шеќер, алкохол и глутен навистина влијае на нашето лице.

Д-р Нигма Талиб е лекар натуропат кој се занимава со кожа, акни, темни кругови и црвенило. Тој верува дека нашето лице е одраз на сè што јадеме.
Обидете се да го идентификувате типот на вашето лице и да дознаете што ги предизвикува вашите проблеми.
Лицето на „Вино“
Симптоми:
Испуштени очни капаци, акни меѓу веѓите, брчки под очите, дехидрација, црвена кожа.


Зошто алкохолот го менува вашето лице:
Премногу алкохол може да ја дехидрира кожата, да ја влоши појавата на фини линии и брчки, па дури и оние меѓу веѓите. Исто така, може да доведе до капиларно проширување, предизвикувајќи црвенило на образите и целосен тен.
„Шеќерно“ лице
Симптом:
Ќеси под очите, постојано пукање на нови мозолчиња, темно сив или блед тен.


Зошто шеќерот го менува вашето лице:
Премногу шеќер го ослабува колагенот во кожата и го зголемува нивото на инсулин, правејќи ја кожата да изгледа парно и мрачно.
„Млечно“ лице
Подуеност на лицето, вреќи под очите, црвенило и акни.


Зошто млечните производи влијаат на лицето:
Многу е веројатно дека ако постојано консумирате млечни производи, вашата толеранција кон лактоза е намалена. Како што старееме, ги губиме ензимите кои ни помагаат да ја вариме лактозата.

Предизвикувач за тешки болести: Ако имате ВИСОК ПРИТИСОК, постојано сте Уморни и ви се врти во глава


Лице со „глутен“.
Акни на челото, образите и вилицата, отечено лице, црвенило на образите и/или црвени точки, како и акни на брадата.
Зошто глутенот го менува вашето лице:
Глутенот предизвикува воспалителни процеси и го остава вашето лице подуено. Може да предизвика и пигментација на кожата, што доведува до старечки дамки, но влијае и на репродуктивната рамнотежа во телото, поради што на брадата се појавуваат хормонални мозолчиња.

Претходна објаваПредизвикувач за тешки болести: Ако имате ВИСОК ПРИТИСОК, постојано сте Уморни и ви се врти во глава
Следна објаваМодринки, РАЗЛИЧНИ вени, отоци: ИЗГЛЕДОТ НА ВАШИТЕ НОЗЕ говори за вашето ЗДРАВЈЕ, а еве кога треба СЕРИОЗНО ДА СЕ ЗАГРИЖИТЕ!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име