Дома Здравје Веднаш сопрете ја главоболката: Чаша од овој напиток ќе ве спаси од...

Веднаш сопрете ја главоболката: Чаша од овој напиток ќе ве спаси од тешки мигрени!

5101
0

Веднаш сопрете ја главоболката: Чаша од овој напиток ќе ве спаси од тешки мигрени!

Луѓето кои патат од мигрена знаат дека ова е страшна болка, од која, всушност, не можете да се ослободите. Сепак, клучниот збор овде е „всушност“. Мигрената може да ве направи вознемирени. Може да го уништи животот. Што е уште полошо, не може секогаш да се победи со лекови против болки.
Но, што да се прави во такви случаи? Малкумина знаат дека постои метод кој им помага практично на сите луѓе. Тоа е метода од традиционалната и народната медицина, која во денешно време е повеќе критикувана отколку поддржана. На вас е да одлучите, но не чини ништо да се обидете.

Предложениот метод за лекување на мигрена е многу едноставен:

Се што ќе ви треба е сол и сок од лимон.


Пред сè, треба да изберете сол. Идеално, треба да биде со висок квалитет. Најдобро е да користите хималајска кристална сол, бидејќи е многу збогатена со минерали. Оваа сол содржи 84 елементи, што е повеќе од добро, ако се земе предвид дека науката знае 118 од нив.

Солта може да ве спаси од главоболки, мигрена, да го зголеми нивото на серотонин во крвта, да го зајакне нервниот систем и да ја нормализира киселинско-алкалната рамнотежа во организмот.

Значи она што треба да направите е да истурете сок од 2 свежо исцедени лимони во чаша и да додадете 2 лажички сол во него. Промешајте, префрлете во поголем сад и додадете чаша (200 ml) вода. Напитокот измешајте го и испијте го во една голтка.

Сепак во зависност од болката и времетраењето најпожелно би било за секакво конзумирање домашни лекови е да се консултирате со вашиот матичен лекар.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име