Дома Здравје Брусницата како лек успешно се бори против бактериите

Брусницата како лек успешно се бори против бактериите

1363
0

Брусницата како лек успешно се бори против бактериите

Брусницата како лек е најпозната по своите својства за лекување на уринарниот тракт. Сепак, ова црвено овошје има многу да понуди.
Брусницата како лек успешно се бори против бактериите, ја намалува температурата, помага за зараснување на раните, го зајакнува имунитетот , ефикасна е за разредување на крвта и помага во излачувањето на потта и урината. Може да се пие како чај или сок, а можете да го земате како свежо или суво овошје.
Брусницата како лек има многу богат состав
Брусницата е многу богата со шеќери, органски киселини, витамини и пектини. Тие се исто така многу богати со протеини, масти, јаглени хидрати, витамини, магнезиум и натриум. Покрај тоа, тие содржат железо, јод, кобалт, цинк и манган. Сите овие својства ја прават брусницата многу здрава храна која може да биде ваш асистент во заштитата на организмот. Тие исто така имаат антиканцерогени и антиинфламаторни својства.

Брусницата се собира наесен пред мраз. Ако потоа ги соберете, замрзнувањето ќе ја уништи аскорбинската киселина. Можете да направите и џем од брусница, кој е одличен за зајакнување на имунитетот и спречување на недостаток на витамини.
Тоа помага со:
гастритис
воспаление на бубрезите
го подобрува апетитот и варењето
го зголемува нивото на добриот и лошиот холестерол и го намалува ризикот од атеросклероза
ја намалува главоболката
може да помогне во борбата против салмонела и ешерихија коли
може да помогне при респираторни заболувања
ефикасен е кај ревматизам
помага при болки во грлото доколку се консумира со мед.

Брусницата како лек во народната медицина
Брусницата долги години се користи како лек во народната медицина. Рецептите се многу едноставни и можат да бидат многу корисни.
Тромбофлебитис (воспаление на површни вени) и хипертензијаЗемете 2 лажици зрели бобинки половина час пред јадење 3 пати на ден.
Уролитијаза (камења во уринарниот систем) и атеросклерозаПрелијте со чаша врела вода 20 g мешавина од свежи бобинки и суви листови од брусница и оставете во термос 3-4 часа. Земете половина чаша 2-3 пати на ден половина час пред јадење.
Воспаление на мочниот меур и превенција од генитоуринарни заболувањаЗемете две лажици свежо цеден сок од брусница два пати на ден половина час пред јадење.
Пародонтална болестМасирајте ги непцата со мелени брусница 2-3 пати на ден после јадење.
Кашлица, болки во грлото и настинкаПијте сок од брусница со 1-2 лажички мед 15-20 минути пред оброците.
Гастритис со мала киселостИзмешајте сок од брусница со сок од цвекло (1:1) и пијте 1/4 чаша 3 пати на ден.

Контраиндикации
Брусницата како лек може да биде многу корисна, но има и контраиндицирани својства. Не треба да консумирате брусница ако имате чир на желудникот или дуоденален улкус. Исто така, не смеете да консумирате брусница доколку земате сулфонамидни лекови (најчесто се користат за воспаление на цревата и уринарниот тракт). Исто така, доколку страдате од заболувања на црниот дроб и камења во бубрезите, неопходно е да се консултирате со лекар пред да користите брусница. Покрај тоа, брусницата може да ја ослабне и забната глеѓ, па луѓето кои го имаат овој проблем треба да бидат многу внимателни.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име