Дома Здравје Брзината го намалува притисокот: Оваа моќна напивка е една од ретките…

Брзината го намалува притисокот: Оваа моќна напивка е една од ретките…

362
0

Брзината го намалува притисокот: Оваа моќна напивка е една од ретките што може, нејзините својства се магични.

Кокосовата вода е ниска со калории и холестерол и содржи 4 пати повеќе калиум од бананите. Овој пијалок многумина го нарекуваат вистински спортски пијалок и се препорачува на сите кои активно се занимаваат со спорт.

Бидејќи непропорционалните нивоа на електролити се најчеста причина за висок крвен притисок, кокосовата вода може да ви помогне со овој заеднички проблем. Содржи доволно електролити за нормализирање на крвниот притисок.
Кокосовата вода е полна со калиум, клучен минерал кој го одржува балансот на натриум во телото.

Прекумерната количина на натриум во организмот доведува до зголемување на крвниот притисок, па овој напиток е повеќе од корисен во тој случај.
Кокосовата вода содржи пет многу важни хранливи материи и тоа: калциум, магнезиум, фосфор, калциум и натриум, кои значително влијаат на работата на целиот организам.
Покрај тоа, го намалува холестеролот, ги штити крвните садови и ја поддржува функцијата на црниот дроб.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име