Дома Твој готвач Брза и лесна торта Баунти подготвена за само 10 минути!

Брза и лесна торта Баунти подготвена за само 10 минути!

1106
0

Брза и лесна торта Баунти подготвена за само 10 минути!

Љубителите на Bounty чоколадо сега можат да уживаат во тортата Bounty, која се подготвува брзо и лесно. Идеален е кога имате ненајавени гости бидејќи може да се подготви за само десет минути.

Состојки:
300 гр мелен бисквит
200 гр чоколадо за готвење
100 мл млеко
Фил:

500 мл млеко
80 гр пченичен гриз
100 гр шеќер
200 гр кокос
Глазура:

100 мл слатка павлака
100 гр чоколадо за готвење
40 гр путер
Подготовка:
Чоколадото ситно се сечка и се додава во мелениот бисквит. Мешајте додека смесата не се соедини. Додадете млеко и измешајте.

Ставете го бисквитот во калапот за колачи и рамномерно распоредете го. Притиснете го со рацете за да добиете рамна површина.
Во тенџере ставете половина литар млеко, шеќер и пченичен гриз, измешајте и оставете да зоврие. Мешајте повремено за да не изгори млекото.
Мешајте додека не се згусне филот.
Во сварениот гриз ставете го кокосот и измешајте. На бисквитот се става филот. Кога филот ќе се излади, прелијте го со глазурата што сте ја направиле од слатката павлака, темно чоколадо и путер.
Оставете целосно да се излади.

Претходна објаваЕден необичен симптом може да биде ран знак на Алцхајмерова болест, велат научниците
Следна објаваДиететичарите објаснуваат зошто треба да јадеме семки од тиква секој ден

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име