Дома Здравје Болка во левата рака: 11 вообичаени причини и што да се прави

Болка во левата рака: 11 вообичаени причини и што да се прави

3624
0

Болка во левата рака: 11 вообичаени причини и што да се прави

Болката во левата рака е чест симптом на тендинитис или бурзитис на левото рамо, лактот или зглобот. Тоа исто така може да биде знак за стегнати нерви во областа.

Болката во левата рака може да биде и знак за итен случај, како што е срцев удар, ангина или скршеница на раката. Важно е веднаш да побарате лекарска помош ако се сомневате во некоја од овие состојби.

Во зависност од нејзината основна причина, болката во левата рака може да биде придружена со други симптоми, како што се отекување на раката, мускулна слабост, пецкање или вкочанетост на зглобовите. Овие симптоми треба да ги процени лекар за да го одреди најдобриот третман.

Болката во левата рака може да биде предизвикана од:

 1. Срцев удар

Срцев удар се јавува кога протокот на крв во срцето е намален, што доведува до смрт на клетките. Може да предизвика болка во градите која зрачи на левата рака, што е многу карактеристично за срцев удар.

Оваа болка во градите и рацете може да биде придружена со други симптоми, како што се вртоглавица, општа слабост, гадење, ладна пот или бледило.

Што да направите: Ако забележите некој од овие симптоми, треба да одите во болница или да повикате брза помош, особено ако имате историја на дијабетес, висок крвен притисок , дебелина или висок холестерол .

 1. Ангина и болка во левата рака

Ангината се карактеризира со чувство на тежина во градите, стегање или болка што може да се прошири на раката, рамото или вратот. Тоа е предизвикано и од намален проток на крв во артериите кои го снабдуваат срцето со кислород. Ангината обично се активира со напорна активност или интензивни емоции.

Што да направите : Третманот зависи од типот на ангина што ја има пациентот. Лекарот често ќе препише антикоагуланси, вазодилататори и/или бета-блокатори .

 1. Бурзитис

Бурзитисот е воспаление на бурсата, која е мала кесичка со течност која се наоѓа во зглобовите. Овие кеси го намалуваат триењето помеѓу тетивите и коските, но може да се воспалат поради повреда или прекумерна употреба. Воспалението на Бурса може да предизвика симптоми како што се болка во рамото или раката, тешкотии со подигнување на раката над главата, мускулна слабост и пецкање што зрачи надолу по раката.

Што да направите: Бурзитисот може да се третира со антиинфламаторни лекови, мускулни релаксанти, одмор и физиотерапија.

 1. Фрактура

Фрактура на раката , лактот или клучната коска може да предизвика болка насекаде по должината на раката. Повеќето луѓе ќе доживеат и оток, видливи деформитети, неможност за движење на раката, модринки, вкочанетост и пецкање во раката.

Повредите на рацете или директната траума без скршеница исто така може да предизвикаат болка која трае со денови.

Што да направите : Ако се сомневате дека вашата рака е скршена, веднаш побарајте лекарска помош. Лекарот најверојатно ќе ја процени областа и ќе побара рендген. Третманот вклучува имобилизација на раката, аналгетици и антиинфламаторни лекови и физиотерапија.

 1. Хернијација на цервикален диск

Хернираниот диск е интервертебрален диск во ‘рбетот кој е истуркан од своето место. Во зависност од областа на ‘рбетот, може да предизвика симптоми како што се болки во грбот што зрачат на рацете и вратот, слабост, пецкање и тешкотии при движење на вратот или подигање на рацете.

Што да се прави: Општо земено, хернираниот диск се третира конзервативно со аналгетици, антиинфламаторни, физиотерапија, остеопатија и вежби како што се аеробик во вода или пилатес.

 1. Тендинитис

Тендинитис е воспаление на тетивите предизвикано од повторливи движења. Тендинитисот на рамото, лактот или раката може да предизвика симптоми како што се болка која може да зрачи на раката, тешкотии при движење на раката, слабост или пецкање на раката, грчеви болки во рамото.

Што да направите: Тендинитисот може да се третира со аналгетици и антиинфламаторни лекови. Ладните облоги на погодената област исто така можат да помогнат, но важно е да се прекине активноста што го предизвикала воспалението.

Покрај сите горенаведени причини, болката во левата рака може да биде поврзана и со ревматоиден артритис, лупус или Сјогренов синдром.

 1. Лоша циркулација и болки во левата рака

Лошата циркулација во левата рака поради згрутчување на крвта или тромбоза може да предизвика чувство на тежина во раката и да предизвика пецкање или оток. Исто така, може да ја промени бојата на рацете и да ги направи бледи или виолетови.

Што да направите : Треба да се консултирате со лекар ако се сомневате дека има слаба циркулација. Лекарот ќе ја процени раката и веројатно ќе направи дополнителни испитувања, како што е ултразвук или доплер. Третманот зависи од основната причина и може да вклучува зголемување на внесот на течности, вежбање или лекови во потешки случаи.

 1. Дијабетична невропатија

Дијабетичната невропатија е предизвикана од постојано високи нивоа на шеќер во крвта, што може да предизвика оштетување на нервите во телото. Може да влијае на рацете, рацете или нозете и да доведе до симптоми како што се остра болка, пецкање и вкочанетост.

Дијабетичната невропатија генерално ги погодува луѓето со неконтролиран дијабетес кои не се придржуваат до пропишаниот третман.

Што да направите : Нивото на шеќер во крвта треба да се контролира според упатствата на ендокринологот. Лекарот може да препише лекови за дијабетес, како што е инсулин, за нормализирање на нивото на шеќер во крвта. Симптомите на дијабетична невропатија може да се третираат со антиконвулзиви, антидепресиви или опиоиди, како што се прегабалин, амитриптилин или трамадол.

 1. Ревматоиден артритис

Болката во левата рака може да се појави поради ревматоиден артритис , кој е хронично воспалително автоимуно заболување. Тоа се случува кога имунолошкиот систем произведува антитела кои ги напаѓаат другите здрави клетки во телото, предизвикувајќи воспаление во зглобовите.

Кога ревматоидниот артритис влијае на рамото, лактот или зглобот, може да предизвика постојана болка во левата и/или десната рака, оток, тешкотии при држење предмети, па дури и деформитет на зглобовите.

Што да направите: Третманот на ревматоиден артритис треба да го води ревматолог и да вклучува употреба на лекови, антиинфламаторна диета и физиотерапија. Третманот е насочен кон ублажување на болката и отокот за да се подобри квалитетот на животот.

 1. Синдром на торакално отворање

Синдромот на торакален излез , кој се јавува поради компресија на нервите и/или крвните садови помеѓу клучната коска и првото ребро, исто така може да предизвика болка во левата рака.

Општо земено, синдромот на торакален излез е резултат на повреди на областа од директна траума, несреќи или повторливи движења. Тоа често ги погодува и спортистите. Симптомите што може да се појават кај оваа состојба може да вклучуваат болка во рацете, рамото, болка во вратот, пецкање и тешкотии при движење на рацете.

Што да се прави : Третманот на синдромот на торакален излез треба да го води ортопедски хирург, кој може да препише аналгетици, антиинфламаторни лекови, антикоагуланси, физиотерапија или дури и операција.

 1. Повреда на ротаторната манжетна

Болката во левата рака може да биде предизвикана од повреда на ротационата манжетна , која се состои од 4 мускули и 4 тетиви кои помагаат да се движи рамото.

Повреди на оваа област може да се појават поради воспаление од прекумерна употреба, иритација или повторувачки движења. Најчесто се јавува кај спортисти и луѓе кои работат со тешки товари. Симптомите на оваа состојба вклучуваат болка која се влошува со движење, слабост на рацете и тешкотии во извршувањето на секојдневните активности.

Што да направите: Третманот на повредите на ротаторната манжетна треба да го води ортопедски хирург. Третманот има за цел да го намали отокот во рамениот зглоб и да го промовира заздравувањето, а може да вклучува ладни облоги, физиотерапија, антиинфламаторни лекови и инјекции на кортикостероиди во рамото.

Болка во левата рака: Заклучок

Болката во левата рака може да биде симптом на различни заболувања, од помалку сериозни до оние за кои е потребна итна медицинска помош, како што е срцев удар. Важно е да се препознаат придружните симптоми и причини, за навреме да се преземат соодветни мерки.

Ако почувствувате ненадејна, силна болка во левата рака или некој друг загрижувачки симптом, веднаш консултирајте се со вашиот лекар. Вашето здравје не треба да се сфаќа лесно; навремениот одговор и медицинската евалуација може да бидат критични за вашето долгорочно здравје и благосостојба.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име