Дома Здравје Болката во зглобовите ја ублажува кромидот и ловоров лист

Болката во зглобовите ја ублажува кромидот и ловоров лист

4382
0

Болката во зглобовите ја ублажува кромидот и ловоров лист.

Природните лекови за болки во зглобовите можат да бидат многу корисни. Кромидот и ловоровите листови се добро познати помагачи во овие ситуации, а подготовката и употребата се многу едноставни.
Болните зглобови се многу честа состојба, особено кога годините ќе ни стигнат. Сепак, природата како и секогаш може да пружи помош, а овојпат се задолжени кромидот и ловоров лист.


Природни лекови за болки во зглобовите: Кромид
Артритис
Изрендајте сиров кромид и ставете тенок слој пулпа на памучна крпа, која ќе ја покриете со друга крпа. Нанесете го на болниот зглоб и врзете го со топла марама. Направете го тоа еднаш или двапати на ден за време на акутниот период.
Истегнување на тетивите
Печете поголем кромид, па изгмечете го и измешајте го со шеќер во сооднос 1:1.Смесата ставете ја на салфетка која ќе ја нанесете на болното место, поправете ја со завој и загрејте ја . Држете пет часа.


Измешајте сиров, ситно сечкан кромид со шеќер во сооднос 1:1, па сè заедно изгмечете го во малтер. На растегнување ставете газа, а одозгора слој од подготвената смеса. Покријте сè со уште еден слој газа и прицврстете. Оставете го неколку часа. Направете го ова еднаш или двапати на ден додека не се излечите.

Ревматизам
Исечкајте три поголеми главици кромид, па покријте ги со литар вода и варете 15 минути. Процедете и пијте чаша лушпа еднаш дневно во акутниот период.


Гихт
За да спречите компликации, измешајте 500 гр испасирана еребица со 300 гр исечкан кромид и 200 гр ситно сечкан лук. Оставете го да отстои 24 часа на темно место. Потоа додадете килограм мед и измешајте. Земете по една кафена лажичка три пати на ден, дваесет минути пред оброците, додека не ја потрошите смесата.

Како да препознаете венска тромбоза?


Измешајте го сечканиот кромид со една лажица мед. На пареа за да се раствори медот. Смесата нанесете ја на памучна крпа, која ќе ја нанесувате на погодената област два часа. Правете го ова три пати на ден додека не се подобри состојбата.

Природни лекови за болки во зглобовите: Ловоров лист
Се зема 5 гр ловоров лист и се додава 300 мл вода и се вари 5 минути. Истурете во термос и оставете 3-4 часа. Пијте во мали голтки. Најдобро би било да е 1 лажичка на секои 12 минути. Лекот не смеете да го пиете во големи дози или одеднаш!

Во почетокот земајте го лекот 3 дена по ред, а по една недела лекувањето повторувајте го 3 дена. Покрај тоа, овие три дена мора да јадете вегетаријанска. Со овој метод ќе ги намалите наслагите на сол, ќе го ублажите заморот на зглобовите, осификацијата и неспецифичниот полиартритис.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име