Дома Здравје Болест која сè повеќе ги погодува младите: Дископатија

Болест која сè повеќе ги погодува младите: Дископатија

533
0

Болест која сè повеќе ги погодува младите: Дископатијата се јавува поради долго стоење
Предизвикува силна болка во погодената област на грбот, а најчесто се третира со физикална терапија

Дископатијата се однесува на дегенеративно заболување на дисковите помеѓу пршлените и може да се развие насекаде во ‘рбетот. Најчесто се јавува во лумбалниот или цервикалниот ‘рбет. Денес оваа болест е се почеста, а младите се почесто се разболуваат поради неправилно седење. Предизвикува силна болка во погодената област на грбот, а најчесто се третира со физикална терапија.

Причини за болести

  • Дисковите се мали ˝перници˝ сместени помеѓу пршлените кои го прават ‘рбетот флексибилен и го ублажуваат стресот. Во дископатија, дисковите се повредени од различни причини. Тоа може да се случи поради преголема активност како што е спортот, или поради намалена активност – изјави др. Един Буљугиќ, физијатар.

Постојат две можни причини за дископатија и дегенеративниот процес – најчеста причина за дископатија. Тоа е предизвикано од долго стоење или седење во невообичаена положба, што предизвикува абење на дискот.

д-р. Буљугиќ: Повредени дискови .

Може да се појави и поради абење и кинење на дискот поради стареење и траума – како удар, сообраќајна несреќа, пад од височина, кревање премногу тежина итн., иако овие причини се ретки случаи на дископатија.

Појава на симптоми

  • Болка, вкочанетост, вртоглавица се само дел од симптомите. Интензитетот на болката може да биде во широк опсег. Од мала болка до онаа што ќе ве спречи да се движите и какво било движење.

Најчест симптом е силна болка во пределот на повредениот диск. Постојат и други можни знаци на дископатија: вкочанетост на мускулите, ограничена подвижност, сколиоза, намалена чувствителност на кожата на погодената област, мускулна слабост и атрофија и болка при вртење на телото – вели др. Буљугиќ.

Како се третира
При лекување на дископатија, пред сè, потребно е да се отстранат симптомите. Ако е само дископатија, нема други патолошки процеси во ‘рбетот, тогаш обично не е тешко, бидејќи добро реагира на физикална терапија и масажа.

За ублажување и контрола на болката, корисно е да се земе витамин Б6, кој придонесува за регенерација на ‘рскавицата. Физикална терапија која се користи во третманот на дископатија е електротерапија, термотерапија, магнетотерапија, терапевтски ласер, терапевтски ултразвук, текар терапија, ESWT (терапија со ударни бранови) и мануелна масажа.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име