Дома Здравје Болест која ги погодува и луѓето кои водат сосема ЗДРАВ живот:

Болест која ги погодува и луѓето кои водат сосема ЗДРАВ живот:

487
0

Болест која ги погодува и луѓето кои водат сосема ЗДРАВ живот: Настанува БЕЗ СИМПТОМИ, а ова се алармни сигнали.

Различни состојби кои оставаат лузни на црниот дроб се потенцијални причинители за цироза на органот кој е одговорен за филтрирање на отпадот и токсичните материи од нашето тело.

Цирозата е доцна фаза на заболување на црниот дроб и нејзините компликации, кои може да немаат симптоми во раните фази. Вообичаени причини вклучуваат прекумерна употреба на алкохол, хепатитис и заболување на масни црниот дроб што не е поврзано со алкохол. Третманот зависи од причината за цирозата и степенот на оштетување.

Цирозата е секогаш поврзана со други заболувања на црниот дроб и обично се развива од хроничен хепатитис, алкохолна болест на црниот дроб (АРЛД) или безалкохолна масна болест на црниот дроб (НАФЛД). Ако цирозата не се лекува, црниот дроб нема да може да функционира правилно и може да дојде до откажување на црниот дроб.

Лузни или фиброза на црниот дроб се јавуваат кога тој е изложен на токсични материи – како алкохол или други лекови – или воспаление, кое може да биде предизвикано од било која болест на црниот дроб- вели Кристина Линденмајер, доктор на науки, гастроентеролог во Клиниката Кливленд во Охајо, како што пренесува списанието „Евридеј Хелт“.

Всушност, постојат четири различни фази на лузни:
F1 (минимални лузни),
F2 (значајни лузни),
F3 (тешка фиброза),
Ф4 (напредна лузна) – вели др. Линденмаер.


Цирозата е стадиум 4, или последната фаза на лузни на црниот дроб, вели таа.

Исклучете го шеќерот ДВЕ НЕДЕЛИ и гледајте што се случува со вашата кожа:


Ткивото со лузни го блокира протокот на крв низ црниот дроб и ја забавува неговата способност да обработува хранливи материи, хормони, лекови и природни токсини (отрови). Исто така, го намалува производството на протеини и други супстанции произведени од црниот дроб. Цирозата на крајот го спречува овој орган да функционира правилно. Доцната фаза на цироза е опасна по живот.


Раните симптоми и знаци на цироза вклучуваат:
Губење на апетит.
Чувство на слабост или замор.
Гадење.
Треска.
Неочекувано губење на тежината.


Како што се влошува функцијата на црниот дроб, се појавуваат други вообичаени симптоми на цироза, вклучувајќи:
Лесни модринки и крварење.


Жолта нијанса на кожата или белките на очите (жолтица).
Чешање на кожата.


Оток (едем) на нозете, стапалата и зглобовите.
Акумулација на течност во желудникот, односно во стомакот (асцит).
Урина со кафеава или портокалова боја.
Светло столче.
Збунетост, тешкотии во размислувањето, губење на меморијата, промени на личноста.
Крв во столицата.
Црвенило на дланките.

Мрежа од крвни садови како пајакова мрежа која опкружува мали, црвени дамки на кожата (телеангиектазии).
Кај мажите: губење на сексуалниот нагон, зголемени гради (гинекомастија), намалени тестиси.
Кај жени: предвремена менопауза (отсуство на менструација).

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име