Дома Твој готвач БАЈАДЕРА ПЛАЗМА КАРАМЕЛ: Едноставни и вкусни, се подготвуваат за кратко време

БАЈАДЕРА ПЛАЗМА КАРАМЕЛ: Едноставни и вкусни, се подготвуваат за кратко време

2586
0

БАЈАДЕРА ПЛАЗМА КАРАМЕЛ: Едноставни и вкусни, се подготвуваат за кратко време

Навистина едноставен рецепт. Овие едноставни и вкусни карамелни плазма бајадери се готови за кратко време.

Состојки:
3 јајца
300 гр шеќер
200 гр карамела од лешник
1 маргарин
300 g мелена плазма
За глазурата:
100 гр чоколадо
5 лажици масло

Подготовка:
Варете ги на пареа шеќерот и јајцата додека не се раствори шеќерот. Потоа додадете ја карамелот од лешник.

Кога ќе се растопат додадете маргарин, па мелен плазма бисквит.

Истурете ја смесата во подмачкана тава и оставете малку да се стегне.

Чоколадото растопете го со 5 лажици масло и прелијте ја бајадерата.

Се сече на ленти и се сервира.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име