Дома Здравје Атипични симптоми на бавен метаболизам

Атипични симптоми на бавен метаболизам

347
0

Метаболизмот е група на хемиски процеси кои влијаат на способноста на телото да ги претвора мастите, шеќерите и протеините во енергија. Многу луѓе имаат големи метаболички проблеми, особено во зимскиот период кога сите помалку се занимаваат со спорт и слични активности. Во прилог на вообичаените, постојат атипични симптоми на бавен метаболизам.

Брзиот метаболизам произведува енергија поефикасно, додека бавниот метаболизам речиси и не – што резултира со акумулација на калории.

Листата на типични симптоми вклучува: прекумерна тежина, недостаток на либидо, вртоглавица, треперење, плитко дишење, грчеви, мускулна слабост, суви очи и засипнатост.

Атипични се: ладни стапала и раце, несоница, бавно движење, говор и мисли, трнење во рацете и нозете, сува кожа, отежнато голтање, губење на апетит, главоболка, губење на косата и косата, болки во мускулите и зглобовите, запек и слаб имунитет.

Ако сакате да го забрзате метаболизмот, фокусирајте се на ослободување од стресот на што повеќе начини, обидете се да воспоставите распоред за спиење и да внесувате доволно течности. Се препорачува и воведување на секојдневен тренинг и зголемување на мускулната маса, советуваат експертите.

Дополнително, ставете повеќе протеини во чинијата и консумирајте зелен чај и зачинета храна.

Претходна објаваПост ковид симптомите ќе бидат многу поголем проблем од пандемија, велат научниците
Следна објаваМини тест за општа култура од 1912 година: Можете ли да одговорите на сите 10 прашања?

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име