Дома Живот Арнолд Шварценегер успеа да го реши проблемот со високиот холестерол со хит...

Арнолд Шварценегер успеа да го реши проблемот со високиот холестерол со хит диета

403
0

Арнолд Шварценегер успеа да го реши проблемот со високиот холестерол со хит диета.

Откако дознал дека има висок холестерол, поради што е изложен на ризик од миокарден инфаркт и мозочен удар, Арнолд Шварценегер радикално ги променил своите навики.

Познатиот кревач на моќ најпрво поработил на својата исхрана и почнал да консумира 80 проценти од времето храна од растителна основа. Со други зборови, најчесто е веган.


„Јас правам исклучок за виенскиот стек“, откри тој во еден од неговите билтени.

Тој верува дека месото не е од суштинско значење за бодибилдингот.

„Тоа ми помогна да се чувствувам поздраво и помладо, како и да го намалам лошиот ЛДЛ холестерол, кој е поврзан со поголем ризик од срцеви заболувања. Сега мојот холестерол е толку низок што мојот лекар вели дека се чувствувам како поинаква личност“, забележува Шварценегер.


Одредена животинска храна, како што се масните парчиња месо, преработеното месо како сланината и виршлите и млечните производи како сирењето, се поврзани со повисоки нивоа на холестерол. Спротивно на тоа, зеленчукот, особено лиснатиот, и храната како цели зрна, бобинки и јаткасти плодови може да помогнат во намалувањето на холестеролот без лекови.

Сепак, постојат начини да изгубите тежина без вежбање…

Вежбањето е исто така од суштинско значење за ефикасно управување со телесната тежина, крвниот притисок и холестеролот. Холивудската легенда и на 77 години вежба шест дена во неделата.

Претходна објаваСепак, постојат начини да изгубите тежина без вежбање…
Следна објаваШест знаци дека страдате од анксиозност без да го сфатите

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име