Дома Живот Арнолд Шварценегер успеа да го реши проблемот со високиот холестерол со хит...

Арнолд Шварценегер успеа да го реши проблемот со високиот холестерол со хит диета

553
0

Арнолд Шварценегер успеа да го реши проблемот со високиот холестерол со хит диета.

Откако дознал дека има висок холестерол, поради што е изложен на ризик од миокарден инфаркт и мозочен удар, Арнолд Шварценегер радикално ги променил своите навики.

Познатиот кревач на моќ најпрво поработил на својата исхрана и почнал да консумира 80 проценти од времето храна од растителна основа. Со други зборови, најчесто е веган.


„Јас правам исклучок за виенскиот стек“, откри тој во еден од неговите билтени.

Тој верува дека месото не е од суштинско значење за бодибилдингот.

„Тоа ми помогна да се чувствувам поздраво и помладо, како и да го намалам лошиот ЛДЛ холестерол, кој е поврзан со поголем ризик од срцеви заболувања. Сега мојот холестерол е толку низок што мојот лекар вели дека се чувствувам како поинаква личност“, забележува Шварценегер.


Одредена животинска храна, како што се масните парчиња месо, преработеното месо како сланината и виршлите и млечните производи како сирењето, се поврзани со повисоки нивоа на холестерол. Спротивно на тоа, зеленчукот, особено лиснатиот, и храната како цели зрна, бобинки и јаткасти плодови може да помогнат во намалувањето на холестеролот без лекови.

Сепак, постојат начини да изгубите тежина без вежбање…

Вежбањето е исто така од суштинско значење за ефикасно управување со телесната тежина, крвниот притисок и холестеролот. Холивудската легенда и на 77 години вежба шест дена во неделата.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име