Дома Здравје Ако сакате поздраво срце, направете три едноставни промени

Ако сакате поздраво срце, направете три едноставни промени

510
0

Доколку секојдневно сте полни со обврски, тешко е да имате време постојано да размислувате за здравјето на срцето. Овие едноставни промени можат да помогнат.

Ако не одите секој пат на тренинг или не спиете доволно и ви е тешко да се погрижите да подготвувате здрави оброци, можете да направите 3 едноставни „замени“ на некои стари навики и на тој начин да инвестирате во вашето здравје .

НАМЕСТО ДА ПРАЌАТЕ ПОРАКИ, ДОГОВОРЕТЕ СОСТАНОК

Повиците со зумирање, текстуалните пораки или пораките на е-пошта можат и веројатно се вашето основно средство за комуникација, но овие методи може да придонесат за чувство на осаменост или изолација. Негативното влијание на таквата комуникација не завршува тука, бидејќи тие се поврзани со поголем ризик од срцев удар, срцеви заболувања или мозочен удар, како што објаснуваат експертите на страниците на Журналот на Американското здружение за срце.

За да го спречите тоа, заменете некои од пораките со состанок кој може да вклучува прошетка, кафе или ручек со колега.

НЕЗДРАВИОТ ОБРОК ЗАМЕНЕТЕ ГО СО ЗДРАВ

Ако изедете сендвич наутро, додадете шеќер во кафето или јадете нешто слатко покрај внесувањето премногу калории, нивото на шеќер во крвта и холестеролот може да се зголемат. Сето ова воопшто не е добро за вашето срце. Изберете оброк кој ќе ви ги обезбеди сите важни хранливи материи, особено влакна. Влакната ќе помогнат да се намали нивото на „лошиот“ холестерол, што може да доведе до акумулација на наслаги во артериите, но и да го спречи воспалението. Јаткастите плодови, овесот, ленот, јаболката и многу други вкусни намирници содржат влакна.

Можете да подготвите овесна каша или да измешате јогурт со шумско овошје.

ИСКОРИСТЕТЕ НЕКОЛКУ МИНУТИ ОДМОР ОД СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ЗА МЕДИТАЦИЈА

Кога можете да се одвоите од мобилниот телефон, тоа време можете да го искористите и за медитација, што, како што е докажано со бројни студии, е добро за вашето здравје. Научниците тврдат дека оние кои медитираат имаат помалку проблеми со холестерол, дијабетес, висок крвен притисок и помали се шансите да доживеат мозочен удар.

Медитацијата ќе го поттикне телото да биде во состојба на релаксација, што е психолошка промена која се чини дека го намалува крвниот притисок, отчукувањата на срцето, потрошувачката на кислород, нивото на адреналин и кортизол . Добрата вест е дека не е потребно многу време или жртви за да се направи оваа промена, бидејќи ќе имате корист од медитирањето само 10 до 20 минути на ден.

Можеби ќе ви бидат корисни и неколку идеи за тоа како да ја вклучите медитацијата во вашиот секојдневен живот, сè што треба да направите е да ги затворите очите и:

Да се ​​фокусирате на дишењето без да размислувате за тоа што ве опкружува, што слушате или што ви паѓа на ум.

Слушајте како некој ве води низ медитација, каде што ќе користите ментални слики за да се опуштите.

Слушајте снимка од звук на бранови или благ дожд.

Важно е само да се опуштите и да не размислувате за ништо неколку минути. Наскоро ќе бидете подобри и ќе можете да ги научите вашите пријатели како да инвестираат во здравјето на овој начин.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име