Дома Здравје „АКО САКАТЕ ДА СПРЕЧИТЕ БОЛЕСТИ, ЈАДЕТЕ ШТО ЈАДЕЛЕ НАШИТЕ ПРЕДЦИ“: Совет од...

„АКО САКАТЕ ДА СПРЕЧИТЕ БОЛЕСТИ, ЈАДЕТЕ ШТО ЈАДЕЛЕ НАШИТЕ ПРЕДЦИ“: Совет од ендокринолог

5329
0

„АКО САКАТЕ ДА СПРЕЧИТЕ БОЛЕСТИ, ЈАДЕТЕ ШТО ЈАДЕЛЕ НАШИТЕ ПРЕДЦИ“: Совет од ендокринолог

Докторот открива како нашите предци се штителе од дијабетес и наведува што јаделе, што позитивно влијаело на нивното здравје

Нашите предци многу работеле на нивите, се движеле, не јаделе секој ден мрсна храна, а користеле хербални лекови т.е. лековити растенија, диви плодови и чаеви од суви лисја за контрола на шеќерот во крвта и превенција од дијабетес, вели проф. д-р Весна Димитријевиќ Среќковиќ, раководител на одделение за третман на хронични компликации од дијабетес и исхрана, раководител на кабинет за исхрана и превенција од метаболички нарушувања на Клиниката за ендокринологија, дијабетес и метаболички болести УКЦС.

Што јаделе?

  • Користеле листови од капина, боровинка, црница, коприва, седум, пелена, рузмарин, глуварче, нане, босилек, плод од шипка, цвет од камилица, плод од смрека. Потоа лук, салата направена од свежи листови од глуварче, дури и од плодот и коренот на боровинките. Овие растенија го намалуваат покаченото ниво на гликоза, го зајакнуваат имунитетот, го чистат организмот од паразити и вируси и позитивно влијаат на регулацијата на целокупниот метаболизам на гликозата и липидите – вели д-р Димитријевиќ Среќкови и додава дека во последните две-три децении нашата храна има значително се промени, поради што се промени и нашето здравје.

-Денес имаме голем процент на дебели луѓе, а познато е дека не постои здрав дебел човек. Храната што ја јадат денес луѓето, вклучително и децата, е полна со заситени масти и масти од животинско потекло, кои не само што ги оштетуваат крвните садови, туку се хранливи празни калории, предизвикуваат постојан глад и го оптоваруваат организмот со масти.

Што точно значи тоа?

  • Нашата храна нè промени нас и нашите навики. Според искуството од мојата сопствена ендокринолошка ординација, веќе шестмесечната, индивидуално прилагодена медитеранска исхрана има статистички значаен ефект врз индексот на телесна маса, односот на обемот на половината и колковите, намалување на отпорноста на инсулин, зголемување на инсулинската чувствителност. , поволен ефект врз липидниот статус, односот на LDL и HDL холестеролот, крвниот притисок, нивото на хомоцистеин, тромбоцитната агрегација и спречување на атеросклероза.

И постот лечи

  • Постот целосно одговара на медитеранската исхрана и можам да тврдам дека со христијанскиот пост можеме да ги спречиме и лекуваме сите споменати хронични заболувања, како и со медитеранската исхрана која ја користам во клиничката и научната работа. Постот не е и не треба да биде гладување, туку исклучување на животински масти и протеини од јајцата, месото и млечните производи со употреба на изобилство на овошје, зеленчук, житарки, речни и морски риби, како и сите видови масло, од кои особено го нагласувам маслиновото масло.

Најновите научни истражувања

Во светот, нагласува докторката, покажале дека ако два пати неделно ги исклучиме протеините и мастите од животинско потекло, имаме поволни ефекти за превенција од бројни болести.

  • Ваквиот начин на исхрана се нарекува пост, а тоа е токму постот за кој нашиот народ знае со векови и традиционално го празнува во среда и петок. Поради одредени болести и состојби, многу луѓе имаат ослободување од свештенството и можат да постат целиот пост на масло и риба. Друга важна функција на постот е да го исчисти телото и умот од тешката храна и тешките мисли и да ја зајакне волјата. Со откажување од мрсна и силна храна, ја зајакнуваме волјата и го чистиме нашиот ум од деструктивни и лоши мисли. Но, ние исто така третираме дебелина, метаболички синдром, дијабетес, срцев удар, мозочен удар, замастен црн дроб, депресија, неплодност и рак. Намалениот внес на животински протеини го намалува ризикот од рак, како и нивото на хомоцистеин, што придонесува за развој на атеросклероза.

Физичка активност

Најдобри резултати се постигнуваат со физичка активност заедно со правилна исхрана.

  • Се препорачува медитеранска исхрана богата со диетални влакна и сложени јаглехидрати од овошје, зеленчук, житарки, мононезаситени масти од маслиново масло, омега-3 полинезаситени масти од морска риба и намалување на мастите и протеините од животинско потекло. Секојдневната прошетка или брзото одење во траење од најмалку половина час дневно и планираната физичка активност водена од стручно лице поволно влијае на регулирање на метаболизмот и намалување на дебелината, спречување на преддијабетес, дијабетес и придружни болести.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име