Дома Твој готвач Ако имате овес и јаболка, направете ја оваа диетална пита со јаболка!...

Ако имате овес и јаболка, направете ја оваа диетална пита со јаболка! Без шеќер! Без брашно! Нема масло!

1386
0

Ако имате овес и јаболка, направете ја оваа диетална пита со јаболка! Без шеќер! Без брашно! Нема масло!

Кој вели дека здравите десерти мора да бидат благи или здодевни? Со само неколку едноставни состојки, можете да подготвите вкусна и хранлива пита со јаболка без шеќер, брашно и масло. Овој лек без чувство на вина е совршен за задоволување на вашиот сладок заб без да ја наруши вашата исхрана. Ајде да се нурнеме во деталите за овој прекрасен рецепт!

Придобивките од користењето овес и јаболка

Овесот е главен во многу здрави диети, и тоа има добра причина. Тие се преполни со влакна, кои помагаат да се чувствувате сити и задоволни, што ги прави одличен избор за управување со тежината. Дополнително, овесот е богат со витамини, минерали и антиоксиданси, кои придонесуваат за здравјето на срцето и целокупната благосостојба.

Јаболката се уште една нутритивна моќ. Не само што се ниски во калории, туку се и полни со витамини, минерали и диетални влакна. Антиоксидансите кои се наоѓаат во јаболката се поврзани со намален ризик од хронични болести, вклучувајќи срцеви заболувања и рак. Плус, природната сладост на јаболката значи дека можете да уживате во вкусен десерт без да се потпирате на додадени шеќери.

Потребни состојки>

За да ја направите оваа диетална пита со јаболка, ќе ви требаат следниве состојки:

1 чаша (100 g) овес

2 средни јаболка

100 ml (2/5 чаша) вода

1 средна банана

2 средни јајца

1 лажичка прашок за пециво

1/2 чаша (70 g) бадеми (или ореви)

1/3 чаша (50 g) суво грозје

Засладувач во прав (опционално)

Чекор-по-чекор инструкции:

Загрејте ја рерната на 180°C и обложете ја калап за печење од 19 cm со хартија за печење.

Во блендер или процесор за храна, измешајте ги овесот, јаболка, водата, бананата, јајцата и прашокот за пециво. Блендирајте додека не се изедначи.

Измешајте ги бадемите и сувото грозје додека не се рамномерно распоредени низ смесата.

Истурете го тестото во подготвениот плех и измазнете го врвот со шпатула.

Печете 40 минути или додека питата не порумени и не се стегне.

Извадете го од рерната и оставете да се излади пред да го исечете.

По желба, посипете го врвот на питата со засладувач во прав пред сервирање. Можете исто така да го декорирате со дополнително овошје за дополнителен вкус.

Информации за исхрана

Оваа диетална пита со јаболка не е само вкусна туку и хранлива. Секое парче е преполно со влакна, протеини, здрави масти и есенцијални витамини и минерали. Плус, бидејќи не содржи шеќер, брашно и масло, тоа е одлична опција за оние кои следат ограничена диета или сакаат да ги намалат преработените состојки.

Варијации и прилагодувања

Слободно бидете креативни со овој рецепт и приспособете го за да одговара на вашите преференции. Можете да ги замените бадемите за вашите омилени јаткасти плодови или семиња или да додадете некои дополнителни зачини како цимет или морско оревче за излив на вкус. Ако не сте љубител на суво грозје, обидете се да го замените со суви брусница или сецкани урми. Можностите се бесконечни!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име