Дома Живот Ако имате над 60 години и сакате да уживате во животот, не...

Ако имате над 60 години и сакате да уживате во животот, не ги правете овие работи…

1144
0

Ова се важни работи кои лекарите исто така сакаат да ги знаете.

Стареењето му се случува на сите и невозможно е да се избегне овој процес во животот, но од многу работи зависи како ќе стареете и колку ќе можете да уживате во слободните активности кои ве прават среќни, а за подобро расположение секако е важно да уживате во друштво на пријателите и семејството, природата и одморот.

За да можете да го направите ова, важно е да се грижите за вашето здравје и тоа треба да биде она што сите го правиме интуитивно за да уживаме во животот без болка што е можно подолго.

НЕ КОРИСТЕТЕ ВЕШТАЧКИ ЗАСЛАДУВАЧИ

Има многу нови истражувања кои ги поврзуваат вештачките засладувачи на храна со срцеви заболувања, дијабетес или мозочен удар, состојби кои се почести кај луѓето над 60 години.

„Пристигнуваат сè повеќе податоци кои откриваат дека вештачките засладувачи немаат благотворно влијание врз здравјето без оглед на фактот што не содржат калории“, вели д-р Кејти Пејџ, професорка по медицина на Универзитетот во Америка.

Тој смета дека луѓето треба да се охрабруваат да јадат многу помалку шеќер и да се трудат да го намалат неговиот внес, а тоа не може да се направи со консумирање умерени засладувачи кои не содржат никакви хранливи материи.

НЕ ГО ИГНОРИРАЈТЕ ЗДРАВЈЕТО НА КОСКИТЕ

Одржувањето на добро здравје на коските е вистинскиот начин да се остане здрав и независен во староста. Фокусирајте се на правилна исхрана и правилен внес на калциум, витамини, протеини и калиум, советува д-р Дебора Селмајер, директорка на Центарот за здравје на коските, додавајќи дека треба да бидете активни и да усвоите некои навики како што се вежбање со тегови (тренинг за сила) кои ќе ги зајакне мускулите кои ги поддржуваат вашите коски.

НЕ ПРЕСКОКНУВАЈТЕ ДОБАР СОН

„Децата секогаш се учат кога е време за спиење и родителите секогаш ќе се трудат да воспостават добра рутина“, вели Белинда Сетерс, експерт за спиење. Но, повеќето од нас не размислуваат за тоа колку сон ни треба во зрелоста. Сепак, спиењето е клучно за здравјето во текот на животот, а недостатокот на сон во секоја студија е поврзан со здравствени проблеми како што се висок крвен притисок, дебелина, срцеви заболувања и депресија, апнеја при спиење , болест на простатата…


Ако сте загрижени затоа што сте да не спиете повеќе од 9 часа, а помалку од 6, најпаметно би било да посетите лекар за да разговарате со него за вашата ситуација и да ве посоветува што да правите понатаму.

„Една работа што секогаш ги изненадува моите пациенти е кога ќе им кажам да избегнуваат спиење во текот на денот, дури и ако не спиеле претходната ноќ“, вели д-р Дејмон Раскин, интернист специјализиран за медицина за спиење. потешко ви е да заспиете во текот на ноќта. Ако сте уморни во текот на денот, избегнувајте кофеин (тој ве држи будни само во текот на ноќта), но можете да прошетате 20 минути за малку да се разбудите.

НЕ ЈА ЗАНЕМАРУВАЈТЕ ИСХРАНАТА

Здравата исхрана е неопходна за здраво стареење, а студиите покажуваат дека луѓето кои ја следат медитеранската исхрана имаат помала веројатност да ги доживеат промените што доведуваат до Алцхајмерова болест отколку оние кои ја избегнуваат.

Потребни се повеќе истражувања за да се утврди кој дел од исхраната има најголемо влијание врз функцијата на мозокот. Сепак, засега знаеме дека омега 3 масните киселини кои се наоѓаат во маслиновото масло се неопходни за правилно функционирање на клетките, а со тоа го намалуваат ризикот од развој на коронарна срцева болест и го забавуваат влошувањето на когнитивните функции.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име