Дома Живот Ако забележите чешање, осип и плускавци по сончање, веднаш реагирајте!

Ако забележите чешање, осип и плускавци по сончање, веднаш реагирајте!

657
0

Иако многумина од нас со нетрпение го очекуваат летото и одат на плажа, сè поголем е бројот на оние за кои летото е вистинска тортура, а еве и зошто …

За разлика од алергиите кај кои телото реагира на алерген, кај алергиите на сонце имунолошкиот систем на организмот реагира на природните промени што се јавуваат на кожата по изложувањето на сонце. Имунолошкиот систем погрешно препознава промена на кожата како резултат на изложување на сонце како туѓо тело и предизвикува одбрана од него. Ова обично се манифестира со појава на плускавци или осип, кои во некои случаи влијаат на поголеми делови од телото, што се нарекува фотоалергија.

Црвенило, чешање, осип, плускавци или болни нодули на кожата не се само непријатни, туку и болна појава што може да биде причина за сериозни здравствени проблеми.

Овие симптоми можат да се појават неколку дена, па дури и неколку минути по првото изложување на кожата на сонце, но алергија на сонце може да се појави неколку дена подоцна, поради што многумина не ја препознаваат.

Постојат два вида на алергија на сонце – рана и доцна. Алергија од ран тип, како што сугерира неговото име, ќе се појави многу брзо, но исто така ќе исчезне откако ќе се засолниш од сонцето под сенка. Алергиите од доцниот тип се појавуваат само ден или два по изложувањето на сонцето, истакнуваат дерматолозите.

Најчеста форма на алергија е полиморфна ерупција на светлина (PMLE). Статистичките податоци покажуваат дека секое четврто лице страда од овој вид алергија. Најчесто ги погодува помладите жени, додека кај мажите е релативно редок. Симптомите вклучуваат осип, чешање и црвенило на кожата, со појава на оток, слично како по каснување од инсект, и се појавуваат на деколтето, задниот дел на рацете, наборите на рацете и нозете, само неколку часа по изложувањето на кожа на сонце.

Втората најчеста форма на алергија е контактен фотоалергиски дерматитис. Најчести симптоми се црвен осип и ситни плускавци кои се појавуваат само ден или два по изложувањето на сонце.

Ако се појави лесна алергиска реакција, симптомите најдобро се смируваат со ладни облоги и вообичаени мерки за заштита од УВ зраци. Ако симптомите се поинтензивни, треба веднаш да контактирате со вашиот лекар. Терапијата вклучува антихистаминици и кремови со кортикостероиди.

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име