Дома Живот Ако го јадете ова пред спиење, нема да можете да спиете!

Ако го јадете ова пред спиење, нема да можете да спиете!

521
0

На сите ни е потребен сон, а заради сè што се случуваше во светот во последно време, на многумина им е тешко да заспијат. Грижите ги мачат родителите, старите лица, младите, но и децата, па затоа би било добро да внимавате што јадете пред спиење, така што дури и храната да не ви создава проблеми со спиењето.

Темното чоколадо може да се пофали со многу здравствени придобивки. Содржи антиоксиданси кои можат да помогнат во намалување на стресот и намалување на нивото на кортизол, но подобро е да го јадете како десерт за ручек отколку по вечера.

Поради доцната потрошувачка на чоколадо, вашето тело ќе преработи кофеин, шеќер и маснотии во време кога, идеално, вашиот нервен систем треба да премине во парасимпатички – т.н. начин на одмор и варење. Слично на тоа, чоколадото содржи соединение наречено теобромин, антиоксиданс што може да помогне во намалување на ризикот од срцеви заболувања, но делува на вашето тело слично на кофеинот.

Чоколадото содржи кофеин, што ви отежнува да заспиете и ве спречува да заминете во фазите на длабок сон. Иако количината на кофеин во чоколадото е минимална, некои луѓе ќе ги почувствуваат ефектите повеќе од другите ако го јадат пред спиење. Причината е што телото на секого е различно, некои луѓе можат да пијат еспресо непосредно пред спиење и да поминат пријатна ноќ, додека други се будат ноќта откако јадоа половина коцка темно чоколадо.

Ако страдате од несоница, обично е најдобро да престанете да јадете најмалку три часа пред спиење. Ова му дава на вашето тело доволно време да ја вари храната пред да одете на спиење. Јадењето големи оброци од секаков вид непосредно пред спиење може да го наруши вашиот сон, но дури и ако легнете гладни, тоа може да го наруши вашиот сон. Обавезно прескокнете го чоколадото пред спиење и одберете нешто што всушност ќе ви помогне да спиете подобро, како банана со путер од кикирики.

Претходна објаваПилешка супа со пченка (без лактоза)…
Следна објаваЛуѓето кои живеат најдолго ова го пијат секој ден!

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име