Дома Живот Австрија ќе ги укине сите мерки против коронавирусот на 5 март

Австрија ќе ги укине сите мерки против коронавирусот на 5 март

643
0

На чекор до денот на слободата…

Австрискиот канцелар Карл Нечамер најави укинување на епидемиолошките мерки на 5 март

Владата заедно со гувернерите на покраините донесе одлука за натамошно олеснување на мерките со образложение дека состојбата во болниците и покрај големиот број новозаразени, е стабилна.

Учесниците на состанокот сакаат да го прогласат 5 март за „Ден на слободата“, по примерот на Велика Британија.

Според претходната одлука на Владата, на 19 февруари ќе следи натамошно олеснување на мерките. Така, во угостителството, хотелот и настаните, на невакцинираните, со негативен тест, повторно ќе им се овозможи пристап до кафулиња, ресторани, хотели, концерти, натпревари.

Исто така, од 5 март ќе бидат овозможени приватни и јавни прослави, концерти, саеми и други собири без ограничување на бројот на присутни.

Се укинува и канрантинот за без симптоми, а единствено што ќе остане е обврската за носење маски на одредени места, како јавниот превоз и супермаркетите.

Се размислува и за времено прекинување на задолжителната вакцинација, која беше воведена пред десетина дена.

Претходна објаваБерлински црн дроб (рецепт)
Следна објаваСè што не сте знаеле за губење на слухот

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име