Дома Твој Готвач Mислевте дека е невозможно! Пет генијални замени за мајонез

Mислевте дека е невозможно! Пет генијални замени за мајонез

315
0

Мајонезот, ладен сос направен од масло и жолчки од јајце, за некои е синоним за финост, а за други може да се избегне. Кремаста, свилена текстура и пријатно кисел вкус, мајонезот е богат со калории – стандардната верзија за купување во една лажица има 90 калории и десет грама масти. Но, иако е густ, лесен и кремаст, мајонезот содржи многу повеќе незаситени масти од заситените масти: една лажица содржи само 1,5 грама заситени масти.

Ако сте љубители на мајонез, следните идеи може да ви се најдат ако сакате да го намалите внесот на калории, да го подобрите вкусот на храната или да го замените мајонезот ако случајно ви снема; ако сепак не го јадете, иако не треба да ги фрлате јадењата каде што обично се користи мајонез – пробајте ги со овие замени.

 1. Авокадо
  Кремасто е и густо, како мајонез. Згмечете го и намачкајте го на пециво или леб за сендвич и ќе „заштедите“ 77 калории, девет грама масти и 89 мг натриум по лажица. И ќе добиете грам влакна. Наместо мајонез, ставете авокадо, на пример, во салата од јајца (состојките се варени јајца, домати, рукола, листови целер, пржени семки од сончоглед, оцет, сол, бибер, сенф и зачини по вкус).
 2. Хумус
  Јаткасто и меко, а густо како мајонез. Сосот од наут ќе биде одлична замена за мајонезот во сендвичите – со него ќе добиете 65 калории, 8,5 g масти и 25 mg помалку натриум по лажица, со дополнителен грам протеини и влакна. Во салата од туна ставете хумус наместо мајонез – одлично оди со маслинки.
 3. Грчки јогурт
  Вкусот е појак од обичниот јогурт, а во исто време по густина е сличен на мајонезот и може да биде одлична замена во речиси секој рецепт, освен можеби во сендвич со сланина, зелена салата и домат. Ќе се покаже како одличен во сосови и преливи за салати. Замената на мајонезот со грчки јогурт по лажица ќе ви даде 80 калории, девет грама масти и 85 мг помалку натриум и еден грам повеќе протеини.
 4. Путер од јаткасти плодови
  Воопшто не е сличен на мајонезот, но направете малку истражување и обидете се да го ставите во сендвичи (и оние со месо или шунка). Новите комбинации би можеле пријатно да ве изненадат, а во споредба со мајонез од една лажица ќе добиете два грама помалку масти и три до четири грама повеќе протеини. Калориската вредност е еднаква.
 5. Јајце
  Мајонезот се прави од јајца, па зошто да не го замените со јајце во сендвич? Така ќе добиете 29 калории и шест грама помалку масти, па дури и шест грама повеќе протеини.
Google search engine
Претходна објаваЖелудочни киселини, совети за самопомош
Следна објаваОблоги од зелка за отечени стапала

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име