Дома Твој Готвач KAKO НЕКОГАШ меки рози со ореви (рецепт)

KAKO НЕКОГАШ меки рози со ореви (рецепт)

2222
0

Со бабинските рецепти секогаш доаѓа вкусно старомодно уживање. Со малку труд ќе ги задоволите сите кои имаат можност да го пробаат. Еве еден предлог.

Неопходно е:

350 гр брашно
120 гр путер или маст
малку сол
малку шеќер
10 гр квасец
2 јајца
кора од лимон
100 мл млеко
100 гр ореви
шеќер во прав

Подготовка:

Јајце и една жолчка се матат со миксер, се додава маргаринот или маст и се додаваат две лажици шеќер. Потопете го квасецот во малку топла вода и една лажичка шеќер за да го додадете во маснотиите и јајцата. Додадете брашно, сол, кора од лимон, млеко и замесете мазно тесто.

Покријте да одмори покриено половина час.

Расукајте кора со дебелина од еден сантиметар и со чаша исечете мали кругови. Белките се матат со малку шеќер во прав и се додаваат мелените ореви и се меша.

Со лажичка ставете од филот во средината на секое кругче тесто, соберете го од сите страни и ставете го во плех за печење. Печете на 200 степени околу 35 минути. Розите посипете ги со шеќер во прав и ванилин шеќер.

Претходна објаваМиењето на лицето со шампон против првут ги отстранува акните
Следна објава7 клучни работи кои можат да ја спасат планетата

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име