среда, март 29, 2023

World destinations

Дома World destinations

Една од најубавите градби во светот се наоѓа во Дубаи и...

0
Една од најубавите згради во светот се наоѓа во Дубаи и јасно покажува кому му припаѓа иднината...Музеј на иднината.„Иднината им припаѓа на оние кои...

Јужна Кореја во 15 факти, ќе ве изненадат!

0
Азија е фасцинантна сама по себе. Опојно за сите сетила, полн со мириси и уникатни искуства. Јужна Кореја е приказна за себе, а денес...

Четири туристички дестинации каде секогаш е лето

0
Кога времето ќе стане студено дома, помислата на една или две недели патување, веселба во морето и лежење на плажа на топлото сонце е...

Подводен музеј во Канкун – неверојатни слики

0
Ако сакате нуркање и сакате да видите нешто друго освен многу риби, ќе ве однесеме на место каде што ќе можете да доживеете уникатно...

Град во кој не смеете да раѓате или да умрете

0
Малите скапоцени камења скриени во нашиот свет се фасцинантни и уникатни. Сепак, постои едно место на Земјата што ги победува сите. Во малата населба...

Прогласен за најнепријателски град во светот

0
Главниот град на Австрија, Виена, секогаш е на врвот на светот по квалитет на живот, но сега го освои и првото место по грубост. Во...

Два града ја делат титулата најскапи во светот за 2022 година,...

0
Најскапите градови во светот за 2022 година се Њујорк и Сингапур заедно, според годишното истражување на Economist Intelligence Unit (EIU). Најевтин е Дамаск -...

Деринкују – подземен град во Кападокија

0
Откако бил изложен на постојана ерозија илјадници години, регионот на Кападокија повеќе личи на царство на магично бајки отколку на централна Турција. Овде, од...

Еве зошто Венеција има толку многу канали

0
На секој влез во каналот има сообраќаен знак кој ја покажува брзината на пловните објекти. Венеција се наоѓа во истоимената лагуна на северозападниот брег на...

Градот во кој удираат најмногу ГРОМОВИ на СВЕТОТ

0
Богор, познат и како „Градот на дождот“, се наоѓа на најнаселениот индонезиски остров Јава , еден од градовите со најмногу грмотевици во светот. Врне речиси...

Избор на уредникот

Копирање не е дозволено!