среда, март 29, 2023

Positive of the day

Дома Positive of the day

Денес е Бадник, голем православен празник пред денот на Христовото раѓање

0
Православните верници денес го одбележуваат празникот Бадник, денот пред Божиќ. Познатата поговорка вели: Пред Божиќ, зад Божиќ, кај и да си, дома да си! Ова...

Денеска се слави Свети Наум Охридски – Чудотворец

0
Денеска православните христијани го празнуваат Свети Наум Охридски. Свети Наум е запаметен како чудотворец, со моќта да лекува и за време на животот и по...

Денеска е Св. Николај Чудотворец архиепископ Мирликиски

0
Денеска се слави Свети Никола, најчестата слава на православните верници во месец декември. Свети Никола (Свети Николај Чудотворец) е еден од најпочитуваните светци, а го...

Денес е Св. Ѓорѓија – за многу години име и куќна...

0
Свети Великомаченик Георгиј Победоносец ( во народот познат како Свети Ѓорѓија) живеел и пострадал за време на безбожниот римски цар и идолопоклоник Диоклецијан (284...

Денес започнуваат Божиќните пости

0
Верниците од денеска до 6 јануари Бадник треба да се воздржуваат од лоши мисли и храна. За православните христијански верници, кои се водат според стариот...

Православните верници слават Собор на Свети Архангел Михаил

0
Меѓу поголемите есенски празници што нашиот народ ги празнува со домашни служби е и празникот Собор на свети архангел Михаил, меѓу народот попознат како...

Денеска е Св. бесребреници Кузман и Дамјан

0
Светите бесребреници Кузман и Дамјан (Козма и Дамјан) во народот познати како Свети Врачи наречени се бесребреници или безмитни затоа што бесплатно ги лекувале...

Денес на 8. ноември се празнува големиот христијански празник Свети Димитриј

0
Денес на 8. ноември се празнува големиот христијански празник Свети Димитриј во народот познат како Митровден. Именден празнуваат: Димитар, Митре, Димо, Димко, Димана, Димка, Мите,...

Денеска се празнува Ѓурѓовден

0
Ѓурѓовден, празник во чест на Свети великомаченик Георгиј Победоносец, празникот на обновувањето на природата и на животот воопшто.Празникот на светиот великомаченик Георгиј познат како...

Светски ден на здравјето – 7 април

0
Светскиот ден на здравјето е глобално почитување на здравјето како човеково право. Од здравствени работници до креатори на политики и поединци, семејства со мали...

Избор на уредникот

Копирање не е дозволено!