недела, декември 5, 2021

Здравје

Дома Здравје Страница 3

Ова му се случува на нашето тело кога пиеме кафе после...

0
Многу луѓе мислат дека шолја кафе ќе ги отрезни малку по алкохолот, но ефектот на кофеинот всушност може да биде опасен. Истражувањата покажаа дека...

Јужна Африка идентификуваше нова варијанта на Ковид-19

0
Научниците од Јужна Африка во четвртокот објавија дека идентификувале нова варијанта на Ковид-19 со повеќе мутации за кои веруваат дека е одговорна за големиот...

Кои се сите придобивки од вклучувањето на јаткастите плодови во вашата...

0
Семињата и јаткастите плодови, богати со витамини и минерали, како и со растителни влакна, го штитат варењето и го спречуваат развојот на голем број...

Колку време ви е потребно да ги четкате забите? Научниците имаат...

0
Уште од мали нозе учиме дека треба да ги миеме забите најмалку два пати на ден, а најмалку две минути. Но, постојат докази дека...

ХЕМОРОИДИ: Овие симптоми не смеат да се игнорираат!

0
Хемороидите се меѓу најчестите здравствени проблеми на современиот човек Хемороидите се болест на отечени крвни садови во и околу анусот и долниот дел на ректумот,...

Што треба родителот да знае за третиот крајник?

0
Во прирачникот за родители со наслов „Заедно низ детската оториноларингологија“ доц. прим. д-р ск. Жељка Рохе решила да им помогне на младите родители да...

Лошата циркулација, студените раце и стапала може да бидат показател за...

0
Хормоналната нерамнотежа може да биде навистина комплицирана бидејќи знаците и симптомите може да бидат невообичаени или екстремно благи, што го отежнува да се препознае...

Ова се најдобрите чаеви за лекување на болки во грлото

0
Есента е во тек, а со неа и студената сезона е отворена. Болката во грлото е еден од непријатните симптоми и може да трае со...

Облоги од зелка за отечени стапала

0
Зелката ќе извлече вишок течност од вашите стапала и ќе донесе олеснување на вашите болни стапала Доколку имате болки или отечени стапала, единствено што ви...

Желудочни киселини, совети за самопомош

0
Кога страдате од желудочни kиселини, разни домашни лекови и регистрирани лекови и промени во животните навики можат да ви пружат олеснување. Ако и вие страдате...

Избор на уредникот

Копирање не е дозволено!