Дома Здравје 9 штетни навики од кои треба да се ослободите за да ја...

9 штетни навики од кои треба да се ослободите за да ја зачувате својата младост!

180
0

Гледањето во огледало може да открие траги од започнато стареење што сè уште не ги очекувавте. Иако стареењето е природен процес, затоа порано или подоцна мора да се појават промени во изгледот, некои ќе се појават предвреме поради лошите навики.
Кај многу луѓе, биолошката возраст (физиолошка или здравствена состојба на организмот) не е во согласност со хронолошката старост (календарски број на години), што значи дека триесетгодишник може да има тело на педесетгодишник.
Избегнете предвремено стареење со отстранување од животните навики кои опасно го осиромашуваат организмот

 1. Вие сте хронично лишени од сон.
  Се чини дека имате повеќе време ако спиете малку? Несоницата промовира зголемување на телесната тежина и склоност кон болести, го забрзува губењето енергија на организмот, предизвикува ментална летаргија и ја влошува меморијата. Експертите препорачуваат најмалку седум часа ноќен сон.
 2. Поголемиот дел од денот го поминувате седејќи.
  Честопати сме принудени да седиме подолго време на работа, но и честопати го поминуваме слободното време седејќи пред ТВ, во кафуле… Научно е докажано дека луѓето што гледаат телевизија во просек шест часа на ден живеат пет години пократко луѓето кои вежбаат 150 минути или подолго секоја недела, живеат 10 до 13 години подолго од оние кои не се редовно физички активни.
 3. Често сте во мултитаскинг.
  Способноста да се направат повеќе работи одеднаш е опасен идеал на 21-от век. Составувајќи долг список на обврски секој ден и обидувајќи се да ги завршите сите во исто време, вие всушност нема да направите ништо правилно – едноставно ќе акумулирате уште поголем стрес и ќе „изгорите“. Наместо мултитаскинг, концентрирајте се на само една задача истовремено и само тогаш преминете на следната.
  Составувајќи долг список на одговорности секој ден и обидувајќи се да ги завршите сите одеднаш, вие всушност нема да направите ништо како што треба – едноставно ќе акумулирате уште поголем стрес и ќе „изгорите“
 4. Јадете како што пристигнувате.
  Дали вашиот ден се сведува на обично јадејќи „од нога“ како пекарски производи и закуски? Ова ќе предизвика „одложување“ на метаболизмот и ослабување на имунитетот. Заменете ја индустриски обработената храна со природна и свежа и не ги „прескокнувајте“ оброците.
 5. Не пиете доволно вода.
  Дури и мала дехидратација може да предизвика главоболки и летаргија. Луѓето кои пијат малку вода имаат поголем ризик од заболување на бубрезите, ментални нарушувања, дигестивни проблеми, па дури и срцеви проблеми на долг рок. На возрасен човек му треба еден и пол до два литра течност на ден, приближно осум чаши вода.
 6. Претерувате со кафе.
  Кофеинот делува стимулирачки, но ако пиете многу кафе, всушност ќе го осиромашите организмот. Кофеинот промовира дехидратација и ја намалува апсорпцијата на железо и цинк (минерали клучни за имунитет) до 50%.
 7. Не можете без цигари и / или алкохол.
  Повремените пијалоци не се проблем, но ако пиете почесто и повеќе, ризикувате зависност, заболување на црниот дроб, дебелина… Познати се и штетните ефекти од пушењето врз белите дробови, срцето, мозокот, очите, кожата… Пушењето го „старее“ лицето за неколку години .
 8. Прекумерна изложеност на сонце и солариум.
  Природната светлина е важна за нормална функција на мозокот и производство на витамин Д во организмот. Вие не треба да бегате од сонцето, треба само да внимавате на најсилното УВ зрачење, што ја прави кожата да старее побрзо и подложна на малигни заболувања. Солариумот, пак, треба целосно да се избегнува – Светската здравствена организација го прогласи за канцероген.
 9. Размислувате и зборувате негативно.
  Клетките на нашето тело ја слушаат пораката што им ја пренесуваме и дејствуваат соодветно. Ако постојано имате негативен став и повторувате (во себе или гласно) негативни изјави (премногу сте уморни, премногу стари, премногу болни, не можете да изгубите тежина, да заработите пари, да пронајдете вистинска љубов) овие изјави ќе влијаат не само на вашата потсвест, туку и на целото тело. Затоа, испратете му позитивни и смирени пораки – така ќе бидете енергично во хармонија со себе и вашата околина, што е основа на здравјето.
Претходна објаваЗошто правилната исхрана е важна за дигестивниот систем и имунитетот на детето?
Следна објаваСекогаш наоѓајте време за пријателите: Со нив сме посреќни и поздрави…

Остави одговор

Ваш коментар
Вашето име